miasto 44
fot. kadr z filmu Miasto 44 / youtube
Wiadomości Pikio - 2 Sierpnia 2015

Niemiecka telewizja wyemituje "Miasto 44"

Drugi kanał niemieckiej telewizji publicznej, ZDF, wyemituje dzisiaj film Jana Komasy "Miasto 44" opowiadający o Powstaniu Warszawskim.

Emisja filmu Komasy jest przewidziana na godzinę 22.00, która w Niemczech jest porą największej oglądalności. Tuż po jego zakończeniu na antenie ZDF pojawi się kolejny film o powstańczym zrywie w okupowanej przez Niemców Warszawie, tym razem dokumentalny. Dyrekcja ZDF zdecydowała się na emisję "Miasto 44" (który w wersji niemieckiej będzie się nazywał "Warschau 44") z uwagi - jak tłumaczy sam dyrektor programowy stacji - na nikłą wiedzę Niemców o Powstaniu Warszawskim. Słowa dyrektora niemieckiej telewizji potwierdzają się niestety w praktyce, ponieważ jedna z niemieckich gazet, Deutche Welle, publikując recenzję "Miasta 44" podała bardzo zaniżoną liczbę ofiar po stronie polskiej. Według niemieckiego dziennika Niemcy podczas powstania wymordowali 50 tys. Polaków (w rzeczywistości wymordowano ok. 200 tys. naszych rodaków). W niemieckich recenzjach filmu "Miasto 44", które pojawiły się w prasie na kilka dni przed planowaną emisją pada za to wyraźnie rozróżnienie pomiędzy Powstaniem Warszawskim a powstaniem w warszawskim getcie. Według niektórych niemieckich komentatorów emisja filmu Komasy to odpowiedź na kontrowersyjny niemiecki serial "Nasze matki, nasi ojcowie", w którym żołnierze Wermachtu zostali przedstawieni jako ofiary nazizmu a członkowie Armii Krajowej jako antysemici i bandyci.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News