Pierwszy raz od 1982 roku niemiecka demografia znalazła się na tak wysokim poziomie. 1,5 dziecka przypadło na jedną kobietę w 2015 roku, wykazał Federalny Urząd Statystyczny. Nie jest to jednak zasługa rodowitych Niemek.

Do tego niebywałego sukcesu przyczyniły się imigrantki, które przybyły do Niemiec na fali migracyjnej. Dzietność wśród nich w przeciągu 12 miesięcy 2015 roku wzrosła z 1,86 do 1,95 dziecka na jedną kobietę. Gorzej wypadły same Niemki, które mogą pochwalić się nieznacznym wzrostem z 1,42 do 1,43. Dzięki temu wzrostowi, na 1000 kobiet urodziło się 27 dzieci więcej, niż w roku 2014.

Co ciekawe, kobiety w Niemczech nie chcą prędko zachodzić w ciążę. Średni wiek świeżo upieczonej matki to 29 lat i 7 miesięcy. Kolejne dzieci – drugie i trzecie – o ile występują, rodzone są, gdy matka osiąga 32-33 lata.

Jak stwierdziła niemiecka minister rodziny, Manuela Schwesig, widoczny wzrost wskaźnika demograficznego jest motorem napędowym dla działań na rzecz dzieci i rodzin. Od 2013 roku każde dziecko mające minimum roczek może znaleźć miejsce w żłobku lub przedszkolu.

Co więcej, w Niemczech działa program pozwalający rodzicom zawieszenie czasowe pracy zarobkowej w celu poświęcenia całego czasu opiece nad dzieckiem. Podczas takiego „urlopu” matki mogą liczyć na otrzymywanie równowartości 65% swojej pensji.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: tvp.info
pt

Zobacz również