czołg
fot. wikipedia.org
Wiadomości Pikio - 3 Sierpnia 2015

Niemiec będzie dowodził polską jednostką wojskową

We wrześniu br. zostanie podpisana umowa na mocy której niemiecki dowódca stanie na czele polskiej jednostki wojskowej. Jest to efekt zacieśniającej się współpracy militarnej Polski i Niemiec.

W październiku ubiegłego roku, ministrowie obrony Polski i Niemiec podpisali list intencyjny mówiący o poszerzeniu współpracy wojskowej obydwu państw czego efektem jest m.in. wymiana dowódców. Jak przekonywali wówczas szefowie resortów obrony Polski i Niemiec gwarancją bezpieczeństwa w Europie jest silna Polska i silne Niemcy, które współpracują ze sobą militarnie. Pomysł wymiany dowódców (na czele niemieckiej jednostki wojskowej stanie Polak) został ostatecznie zaaprobowany podczas zakończonego kilka dni temu spotkania Grupy Współpracy Wojsk Lądowych Polski i Niemiec. Na mocy mającej zostać podpisanej we wrześniu w Niemczech umowy jeden z niemieckich wojskowych będzie dowodził polskim 34. batalionem Kawalerii Pancernej z Żagania, a polski wojskowy obejmie dowództwo nad 41. batalionem Brygady Grenadierów Pancernych z Tollense-Kasern. Obydwa bataliony będą uczestniczyć we wspólnych manewrach, ćwiczeniach i szkoleniach. Jak podkreślają polscy wojskowi, nigdy wcześniej nie stosowaliśmy takiego rozwiązania w kontaktach z żadnym innym krajem. W przyszłości planowane jest także utworzenie polsko-niemieckiej jednostki oraz ścisłe współdziałanie w misjach stabilizacyjnych w innych krajach.Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News