Opłaty dla kierowców samochodów osobowych to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów niemieckiej koalicji rządowej. Opłata za korzystanie z niemieckich autostrad i dróg krajowych została jednak przyjęta przez Bundestag. Nie dotyczy to Niemców – mytem zostaną obciążeni tylko kierowcy zza granicy. Pomimo że na drodze płacić będą wszyscy, Niemcy otrzymają rekompensatę.

Zawarcie punktu dotyczącego opłat dla osobówek w umowie koalicyjnej przeforsowała CSU, grożąc przerwaniem negocjacji o powołaniu rządu Angeli Merkel. Przeciwnicy tego pomysłu jako główne argumenty podawali możliwość konfliktu wewnątrz UE oraz negatywne skutki dla regionów przygranicznych.

Koalicja przegłosowała pakiet wprowadzający myto dla wszystkich zagranicznych samochodów osobowych, oraz pojazdów mających charakter campingowy. Kierowcy z Niemiec też będą musieli uiszczać opłaty, jednak w zamian za to obniżony zostanie podatek samochodowy. Cudzoziemcy będą musieli płacić za korzystanie z autostrad myta czasowe. Do wyboru będą 10 dniowe – od 5 do 15 euro – w zależności od pojemności silnika, dwumiesięczne – 15 – 30 euro, oraz roczne – maksymalnie 130 euro.

Obecnie termin wprowadzenia opłat nie jest znany, wiadomo tylko że ustawa wejdzie w życie z początkiem 2016 roku. Środki z myta mają być w całości przeznaczone na infrastrukturę. Rząd Merkel szacuje że będzie to 500 mln euro w skali roku. Według opozycji koszty poboru opłat przewyższą ich sumę, co jest wysoce nieopłacalnym pomysłem. Zieloni krytykowali pomysł jako ustawę antyeuropejską i wprowadzającą chaos wewnątrz UE, za to minister transportu Alexander Dobrint argumentuje, że w innych krajach Europy od dawna obowiązuje opłata za użytkowanie dróg.

Kierowcy samochodów dostawczych uiszczają opłaty od 2005 roku, jednak nie na wszystkich drogach. Niemcy co jakiś czas zwiększają ilość dróg objętych opłatami. Do 2018 roku mytem dla ciężarówek mają być objęte wszystkie niemieckie drogi. Myto będą musieli płacić również kierowcy pojazdów o masie powyżej 7,5 tony a nie jak dotychczas 12 ton.

 

źródło: moto.wp.pl

Zobacz również

Reprezentantka Ruchu Narodowego. Współpracuje z portalami wmeritum.pl (jedyna kobieta w dziale moto) i pikio.pl.
Studentka resocjalizacji. Zawodowo pracuje jako Copywriter.
Kocha morze i stare samochody.