Do maja ma być gotowy projekt zmiany niemieckiego prawa azylowego. Niemcy chcą wprowadzić obowiązek nauki języka niemieckiego dla wszystkich uchodźców. Nowe prawo ma także pozwolić na zmuszanie imigrantów do mieszkania w określonych miejscach.

Według nowego prawa azylowego imigranci przybywający do Niemiec będą musieli udowodnić chęć integracji. Państwo da im na to trzy lata. Podczas tego czasu będą musieli spełnić obowiązki. Jeśli nie, mogą spotkać ich sankcje.

Niemcy chcą, by uchodźcy przymusowo uczyli się języka niemieckiego, a także chodzili do pracy. Najwięcej kontrowersji wzbudza jednak inny pomysł. Władze chcą nadać sobie prawo do przymusowego lokowania imigrantów w określonych miejscach. Ma to zapobiec tworzeniu się imigranckich gett. Niemcy liczą także, że uchodźcom będzie dzięki temu łatwiej się zintegrować.

Thomas de Maiziere, niemiecki MSW, który poinformował o projekcie, zapowiedział, że uchylanie się od obowiązków będzie groziło karą. Ma nią być utrata prawa do wsparcia ze strony państwa. Takiej karze mają podlegać także ojcowie rodzin, którzy zakazywaliby córkom i żonom uczestnictwa w zajęciach integracyjnych.

Projekt pochwala szef SPD, Sigmar Gabriel. Jego zdaniem poprzestawanie na namawianiu imigrantów do integracji jest błędem. Gabriel jest za bardziej radykalnymi środkami.

„Do integracji trzeba nie tylko namawiać, ale też zmuszać” – mówi szef SPD.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również