To pierwszy tego rodzaju obiekt w Berlinie i drugi w kraju. Miesiąc temu podobny otwarto w Norymberdze. Jednak placówka umiejscowiona w stolicy przewyższa norymberską swoją pojemnością aż dwunastokrotnie.

Nowy ośrodek mieści 120 osób. Jego twórcami byli członkowie organizacji wywodzącej się ze środowisk LGBT – Schwulenberatung Berlin. Organizacja przy tworzeniu placówki mogła liczyć na wsparcie władz miasta.

Powodem, dla którego otworzono berliński ośrodek była troska o bezpieczeństwo homoseksualnych przybyszów. Imigranci tej orientacji mają bowiem spotykać się z agresją w zwykłych ośrodkach. Zgodnie z informacjami podanymi przez TheLocal.de, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy 2015 roku doszło w Berlinie do 95 ataków na homoseksualnych uchodźców.

Podczas otwarcia placówki szef Schwulenberatung Berlin, Marcel de Groot, mówił o takich właśnie przypadkach przemocy. Tłumaczył, że bierze się to m.in. z tego, że w krajach, z których pochodzą imigranci, homoseksualizm jest uważany za przestępstwo. Według de Groota, życie ludzi powinno być pozbawione „dyskryminacji i strachu przed przemocą”.

„Znamy opowieści o przemocy w ośrodkach w Berlinie, które często są przepełnione i zapewniają mało prywatności. Ludzie muszą żyć bez strachu przed przemocą i dyskryminacją”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvp.info
pt

Zobacz również