Niemcy przyznają się do błędu: "ISIS jednak umieściło terrorystów wśród uchodźców"

Niemcy przyznają się do błędu: "ISIS jednak umieściło terrorystów wśród uchodźców" Źródło: źródło/wikimedia.org,flickr.com

Hans-Georg Maassen, szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Niemiec oświadczył, że Niemcy się pomylili. Maassen przyznał, że służby nie doceniły dżihadystów. "W przypadku Państwa Islamskiego musimy się jeszcze dużo nauczyć" - skwitował Maassen.

Szef niemieckich służb otwarcie przyznał się do błędu. Jego zdaniem, Niemcy nie docenili siły ISIS, które wysłało wśród uchodźców terrorystów do Europy, "by zademonstrować swą siłę". To pierwsze takie oświadczenie ze strony niemieckich oficjeli.

"Myśleliśmy, że tzw. Państwo Islamskie uzna ryzyko takiego manewru za zbyt duże. Chociaż PI nie potrzebowało umieszczać swoich ludzi pomiędzy uchodźcami, zrobiło to, by zademonstrować swoją siłę" - mówił Maassen w wywiadzie z "Die Welt".

Szef Urzędu Ochrony Konstytucji zwrócił także uwagę na niedoskonałość niemieckich systemów ochrony przed terrorystami. Maassen poinformował, że około 70% przybywających do Nimiec imigrantów nie ma ważnych paszportów. Rejestracja odbywa się więc za pomocą danych, które uchodźcy sami podają.

"Obawiam się, że co prawda w naszych systemach ewidencyjnych mamy dane o niebezpiecznych osobach, lecz nie wiemy, że znajdują się one na naszym terytorium, ponieważ przyjechały, posługując się fałszywą tożsamością" - skomentował ten proceder szef Urzędu.

Maassen nie ma też wątpliwości, co do tego, że ISIS szykuje się do ataku w Niemczech. Mają to potwierdzać materiały propagandowe, w których niemieckie miasta są wymieniane obok tych, w których zamachy już przeprowadzono.

"Wezwania do takich zamachów pojawiają się w materiałach propagandowych. Miasta niemieckie wymieniane są obok innych metropolii jak Paryż, Londyn czy Bruksela".

Niestety, dane dotyczące obywateli Niemiec, którzy wyjechali walczyć po stronie ISIS, też nie napawają optymizmem. Wedle nich, od początku wojny w Syrii, by wesprzeć ISIS wyjechało z kraju 800 osób. 130 poniosło śmierć, 1/3 wróciła, a około 70 osób uzyskało przeszkolenie wojskowe i działają dziś jako regularna armia samozwańczego kalifatu.

Aktualnie Niemcy poszukują na terenie swojego kraju 76 dżihadystów, wobec których wystosowano nakaz aresztowania.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: gazeta.pl pt Następny artykuł