Zelz w Niemczech i Siedlec w Polsce to dwie miejscowości, które od lat żyją w zgodzie. Co roku we wrześniu odbywa się specjalny piknik, który zbiera wszystkich na imprezie integracyjnej. W tym roku jednak atmosfera jest lodowata. Wszystko przez blokadę na granicy.

Granicę między Zelz a Siedlcem stanowi płynąca w tym miejscu Nysa Łużycka. Nad rzeką znajduje się most pieszo-rowerowy, którym uczęszczają przechodnie. Niedawno jednak nagle pojawiły się na nim głazy, które blokują przejazd. Jak mówią Niemcy, to ochrona przed polskimi złodziejami.

Słyszałam, ze chodzi tu o kradzieże w głębi regionu. Ponoć most wykorzystywany jest do przewożenia łupów. Dlatego 10 dni temu pojawiły się te głazy – mówi Brigit, która tuż przy moście prowadzi restaurację.

W Zelz od kilku tygodni mają znikać auta i rowery. I choć niemiecka policja nigdy nie łączyła przejścia nad Nysą Łużycką z kradzieżami, nagle wybuchła panika, że to Polacy są złodziejami. Naprędce więc pewnej nocy kilku Niemców ustawiło na moście głazy. Przejazd blokowały już wcześniej dwa słupy, które uniemożliwiają samochodom poruszanie się po nim, ale można je łatwo opuścić odpowiednim narzędziem.

Z burmistrzem gminy Zelz, Eberhardem Muellerem skontaktował się wójt gminy, w której mieści się Siedlec, Marek Iwlew. Jak powiedział Niemiec, blokada miała dodatkowo utrudnić przejazd samochodów. O dziwo, o blokadzie nie poinformowano żadnego z Polaków. Wszystko wskazuje więc na to, że to irracjonalny strach Niemców.

Mimo dobrych relacji nawet między Siedlcem i Zelz, mit Polaka-złodzieja wciąż jest żywy w Niemieckiej pamięci. Jak jednak wskazują badania, Polacy stanowią grupę jedynie 7% podejrzanych o kradzież aut w Niemczech. Blokada mostu na Nysie to nic innego jak pokazanie czerwonej kartki i poniżenie Polaków, którzy od lat żyją po sąsiedzku z Niemcami.

źródło: wp.pl

...

Zobacz również

Zobacz również