Od dłuższego czasu w Bundestagu trwa dyskusja dotycząca podniesienia wieku emerytalnego dla Niemców. Powód? Kończą się pieniądze na świadczenia socjalne dla imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Jak się okazuje, plan kanclerz Merkel nie poszedł tak, jak początkowo zakładała. Rząd CDU/CSU chętnie przyjmował imigrantów z Bliskiego Wschodu i nawoływał, by w ślady Niemiec poszły również inne kraje Europy. Nowi przybysze mieli stanowić tanią siłę roboczą dla kraju, co miało przynieść zbawienne skutki dla gospodarki.

Niestety kanclerz i jej partia mocno się przeliczyli. Jak się okazało, muzułmanie nie są zainteresowani pracą w Niemczech, a jedynie atrakcyjnymi świadczeniami socjalnymi. Na dzień dzisiejszy miesięczny koszt ich utrzymania szacuje się na miliardy euro. W takiej sytuacji rząd będzie zmuszony sięgnąć do kieszeni obywateli.

Ostateczna decyzja zapadnie jeszcze w tym roku. Na chwilę obecną zakłada się, że mężczyźni będą pracować do 70 roku życia. Nie ustalono jeszcze, jak długo będą pracować kobiety.

Choć Niemcy mają w swoim kraju nadwyżkę budżetową, nadal nie brakuje głosów wśród polityków za wprowadzeniem zmian.

 – Wszyscy Niemcy powinni pracować do 70 roku życia – uważa Frank Juerge – Weise, szef Federalnej Agencji Pracy.

 

...

Zobacz również