Spór polityczny Polski i Niemiec nabiera rozpędu, a do gry weszły resorty obrony obu państw. Po jednym z ruchów Antoniego Macierewicza Berlin nie wytrzymał i zdecydowanie odpowiedział naszemu ministrowi. Sprawą żywo zainteresowane pozostają media. 

W piątek szef MON wezwał do siebie niemieckiego attaché obrony, w celu złożenia wyjaśnień dotyczących wypowiedzi tamtejszej minister obrony, Ursuli von der Leyen. Polityk dzień wcześniej wzięła udział w talk show telewizji ZDF, podczas którego wypowiedziała, niepodobające się Macierewiczowi słowa.

Podjęła w nich tematykę zmian politycznych w naszym kraju i wyzwań, jakie przed nim stoją. Stwierdziła także, że Unii potrzebna jest debata nad Polską i Węgrami w kontekście tożsamości europejskiej i działań integracyjnych.

– Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce. Naszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z Węgrami. Dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz musimy stale próbować pociągać za sobą całą Europę – powiedziała von de Leyen.

Reakcja rządu RFN

W odpowiedzi na wezwanie swojego attaché, niemieckie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, w którym tłumaczy postawę swojej szefowej, jednocześnie broniąc jej słów. Jego zdaniem rozpowszechniono „wypowiedź zmienioną i wyrwaną z kontekstu”. Stwierdzono też, że obecność w talk show nie ma za zadanie kreować politykę naszego sąsiada.

 Pani (Ursula) von der Leyen zaznaczyła, że w Unii Europejskiej chodzi o inkluzywny proces, by chronić i umacniać wspólne wartości UE oraz wziąć pod uwagę wszystkie stanowiska. […] pani Minister była gościem talk show. Polityki rządu federalnego Niemiec nie kształtujemy w trakcie talk show – brzmi oświadczenie.

źródło: tvn24.pl

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

...

Zobacz również