Niemcy nie mogli uwierzyć. Zamiast ich hymnu hitlerowska muzyka

Niemcy nie mogli uwierzyć. Zamiast ich hymnu hitlerowska muzyka

Takiej wpadki na zawodach sportowych jeszcze nie było. Amerykanie nie popisali się marnym przygotowaniem przywitania zagranicznych gości. Zamiast odśpiewać niemiecki hymn, rozbrzmiała jego hitlerowska wersja.

Sportowcy z Niemiec nie kryli swojego zażenowania i wściekłości. Kiedy bowiem przyszło do pierwszego spotkania niemieckiej reprezentacji tenisowej, podczas Pucharu Federacji odbywającego się na Hawajach, zaintonowano złą pieśń. Solista, który wykonywał utwór zaśpiewał wersję hymnu sprzed 1939 roku zaczynającą się od słów "Niemcy, Niemcy ponad wszystko".

Już w trakcie śpiewania niemieccy sportowcy podnieśli krzyki sprzeciwu. Kiedy solista śpiewał, ci próbowali go zagłuszyć intonując trzecią zwrotkę "Pieśni Niemców". Warto bowiem przypomnieć, że zgodnie z orzeczeniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, dwie pierwsze zwrotki utworu nie wliczają się w hymn. Zbyt mocno nawiązują bowiem do okresu hitleryzmu.

 - To był przykład niewiarygodnej ignorancji. Jeszcze nikt nigdy nie okazał takiego braku szacunku. To najgorsza rzecz, jaka mi się przytrafiła podczas wielu lat gry - oświadczyła niemiecka tenisistka, Andrea Petkovic.

Protest sportowców z Niemiec nie przeszedł bez uwagi. Organizatorzy turnieju natychmiast wystosowali do Niemców przeprosiny i opublikowali je na Twitterze. Chociaż podkreślono, że podobny błąd "już się nie powtórzy", nie wytłumaczono jakim cudem reprezentację Niemiec przywitano nazistowskim hymnem.

 - Amerykańska federacja szczerze przeprasza niemiecką ekipę Fed Cup i kibiców. Ten błąd już się nie powtórzy - czytamy we wpisie.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News