Nawet 90 tys. osób protestowało w zeszły weekend na ulicach Hanoweru przeciw umowie TTIP. Choć według zwolenników, Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji ma znacznie ułatwić pracę między firmami UE i Stanów Zjednoczonych, przeciw umowie jest wielu Europejczyków. Ci wskazują na szkody jakie może TTIP wyrządzić Staremu Kontynentowi.

O korzyściach jakie mają wypływać z umowy handlowej między USA i UE zapewniają przywódcy europejscy jak i Barack Obama. Zdaniem Davida Camerona, premiera UK, TTIP przyniesie potężne wpływy brytyjskiej gospodarce, co wyznaczy nowe standardy. W październiku zeszłego roku także Angela Merkel zapewniała Niemców: „Nie chcemy, aby ludzie odnieśli wrażenie, że umowa powstaje w pośpiechu, a jej normy będą dla nas groźne”.

Wielu jednak tego entuzjazmu nie podziela. Ci zorganizowali w sobotę protest w Hanowerze. Udział w demonstracji wzięło prawie sto tysięcy osób i to nie tylko z Niemiec. Termin protestu nie był przypadkowy – odbył się w przeddzień wizyty Obamy w Niemczech.

Według przeciwników TTIP, umowa wyrządzi szkody gospodarkom Europy. Ich zdaniem, TTIP umożliwi amerykańskim korporacjom kwestionowanie lokalnych, europejskich praw gospodarczych, pracy czy ochrony środowiska. Sceptykom nie podoba się także fakt, że prace nad TTIP owiane są aurą tajemnicy. „Demokracja jest zabijana przez pieniądze” – napisano na niesionej przez demonstrantów trumnie.

Jeden z uczestników protestu, Heino Kirchhof, zwrócił uwagę także na to, że umowa handlowa może znacznie wpłynąć na społeczeństwo. Zdaniem 77-latka, jeszcze bardziej zwiększy się bowiem przepaść między biedą a bogactwem. Z koeli inny Niemiec, Dieter Berlin, wyrażał sprzeciw wobec wdrażaniu w Europie obcych standardów edukacji.

„Chcemy zachować nasze edukacyjne standardy, nie chcemy amerykańskiego systemu oświaty” – mówił Niemiec.

Takim głosom wtórowały osoby, które w obronę brały środowisko. Jedną z nich był Ladislav Jelinek. 38-letni Czech mówił o zagrożeniu degradacji przestrzeni życiowej, jakie niesie ze sobą TTIP.

„Nie powinniśmy dopuszczać do jeszcze większego niszczenia naszego środowiska” – mówił Czech.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: polskatimes.pl
pt

...

Zobacz również