Niemcy masowo kupują Mein Kampf, nie uwierzycie który to już dodruk

Niemcy masowo kupują Mein Kampf, nie uwierzycie który to już dodruk

Jak poinformował Instytut Historii Współczesnej z Monachium, pod koniec stycznia w niemieckich księgarniach zobaczymy szósty dodruk książki "Mein Kampf". Adolf Hitler opisał w niej podstawy swoich teorii narodowo-socjalistycznych oraz antysemickich. Publikacja stała się najważniejszym dziełem ideologii i propagandy III Rzeszy. Teraz jest absolutnym bestsellerem. "To niewiarygodne!" - komentują sprzedawcy. 

Książka po II wojnie światowej została wydana dopiero rok temu, zaś jej dotychczasowy nakład wyniósł już około 85 tysięcy egzemplarzy. Wydanie jest zaopatrzone w pokaźną ilość przypisów i bibliografię, które mają zapewnić publikacji odpowiedni kontekst historyczny.

Niemiecki Instytut Historii Współczesnej wykupił prawa do "Mein Kampf" zaraz po tym, gdy 1 stycznia minionego roku wygasły do niej prawa autorskie. Tak szybkie działanie, miało mieć na celu wyprzedzenie ewentualnych działań organizacji nazistowskich, które gdyby ubiegły instytut, mogłyby wykorzystać publikację w celu promowania swoich poglądów.

Początkowo nakład miał liczyć jedynie 4 tysiące egzemplarzy, gdy jednak okazało się, że książka Adolfa Hitlera jest absolutnym bestsellerem, podjęto decyzję o kolejnych dodrukach.

Co ciekawe, nie potwierdziły się obawy jakoby książka miała cieszyć się największym zainteresowaniem "osób ze środowisk reakcyjnych lub skrajnie prawicowych". Badania wśród księgarzy wykazały, iż "Mein Kampf" było najczęściej kupowane przez osoby zainteresowane historią i nauczycieli.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News