Niemcy i Francja chcą stworzyć superpaństwo w miejsce UE

Niemcy i Francja chcą stworzyć superpaństwo w miejsce UE Źródło: fot. pixabay / flickr

Jak dowiedziało się TVP Info, na najbliższym spotkaniu w Pradze, niemiecki minister spraw zagranicznych przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej, projekt zakładający stworzenie superpaństwa w miejsce przeżywającej aktualnie kryzys Unii Europejskiej. 

Wspólna armia, wspólne służby specjalne, wspólna waluta, wspólny kodeks karny i system podatkowy - to główne założenia niemiecko-francuskiego projektu zakładającego stworzenie superpaństwa w miejsce Unii Europejskiej. Jak przekonują autorzy projektu, stworzenie superpaństwa europejskiego jest potrzebne z uwagi na coraz większe zagrożenia z zewnątrz.

 - Unia powinna mieć możliwość planowania i przeprowadzenia zarówno cywilnych jak i wojskowych operacji w sposób bardziej efektywny, ze wsparciem stałych cywilno–wojskowych łańcuchów dowodzenia. Unia powinna móc polegać na stale opłacanych siłach szybkiego reagowania i móc dostarczyć wspólne mechanizmy finansowania takich działań. W ramach współpracy europejskiej państwa członkowskie zamierzają ustanowić stałą strukturę kooperacji w dziedzinie obrony, wraz ze zdolnością do uruchomienia operacji obronnych w sposób elastyczny. W sytuacjach, w których jest to potrzebne, państwa UE powinny rozważyć powołanie morskich sił zbrojnych lub pozyskanie innych rodzaju zdolności z zasobów należących do UE - czytamy w dokumencie, do którego dotarło TVP Info.

W związku z powstaniem superpaństwa miałaby się także ograniczyć rola NATO na naszym kontynencie.

Kraje, które włączone zostaną w struktury nowego superpaństwa stracą także możliwość prowadzenia samodzielnej polityki zagranicznej oraz prawo do decydowania o relokacji i przyjmowaniu imigrantów. Co ciekawe, Francja i Niemcy są już tak pewne sukcesu swojego projektu, że w imieniu całej UE rozpoczęły kolejne rozmowy z krajami afrykańskimi w kwestii kryzysu imigracyjnego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: tvp info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News