Niemiecka Agencja Prasowa (DPA) przedstawiła grafikę, która ukazuje trasę papieża Franciszka po Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży. Mapka ukazuje Kraków, Częstochowę i Oświęcim. DPA zniemczyła jednak nazwy tylko dwóch pierwszych miast. Oświęcim przedstawiono bowiem jako… „Oswiecim”.

Oświęcim to po niemiecku Auschwitz, a ta nazwa jednoznacznie kojarzy się z niemieckim obozem koncentracyjnym. W odpowiedzi na działanie Niemców, którzy niewygodną dla siebie nazwę miasta pozostawili w języku polskim, pamiec.pl – portal edukacyjny IPN nagłośnił sprawę na Facebooku. Opublikowano tam grafikę DPA, co szybko wywołało reakcję internautów.

źródło: faceboom.com/pamiecpl
źródło: faceboom.com/pamiecpl

Dzięki nagłośnieniu sprawy, komentarze dotyczące „pomyłki” zaczęły masowo pojawiać się pod niemiecką grafiką na Twitterze, gdzie pierwotnie ją zamieszczono. DPA zdecydowało się wkrótce na zmianę nazwy „Oswiecim” na „Auschwitz”. Poinformowano o tym w jednym ze tweetów agencji.

Dziękujemy za wskazówki odnośnie grafiki ilustrującej podróż papieża. Teraz znajdują się tam tylko niemieckie nazwy – usuwamy stary tweet” – poinformowała Niemiecka Agencja Prasowa.

źródło: twitter.com/dpa
źródło: twitter.com/dpa

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wmeritum.pl, facebook.com, twitter.com
pt

...

Zobacz również