Cięciem dotacji niemieccy europarlamentarzyści chcą ukarać Polskę i Węgry za niesolidarność wobec innych członków UE w obliczu kryzysu migracyjnego. Niemcom nie podoba się to, że Polacy dostają od Unii największe kwoty, a nie chcą przyjmować imigrantów.

W 2015 roku Polska otrzymała od UE największe dotacje – w sumie 9,4 mld euro trafiło do Polski. Z kolei to Niemcy najwięcej wkładają do unijnego budżetu. W zeszłym roku było to o 14,3 mld euro więcej od sumy otrzymanych przez Niemcy dotacji. Ten układ może się zmienić, gdyż niemieccy politycy unijni chcą ukarać Polskę za odmowę przyjmowania imigrantów.

O pomyśle obcinania dotacji powiedziała w wywiadzie dla jednego z niemieckich mediów Inge Graessle, która stoi na czele Komisji Kontroli Budżetowej Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem, należy ukarać kraje, które „nie przestrzegają prawa unijnego, albo niewystarczająco biorą udział w przyjmowaniu czy rejestrowaniu uchodźców”.

Pomysł ukarania Polski poparł wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Alexander Graf Lambsdorff. Ten stwierdził, że Niemcy muszą wpłynąć na beneficjentów podczas jesiennego przeglądu unijnego budżetu.

 – Rząd Niemiec musi teraz przy zaplanowanym na jesień przeglądzie unijnego budżetu zadbać o to, aby kraje – beneficjenci netto w Unii Europejskiej, jak Polska i Węgry, zachowywały się bardziej solidarnie w kwestiach migracji i respektowały też wartości europejskie – powiedział Lambsdorff.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: telewizjarepublika.pl
pt

Zobacz również