Na dzień przed szczytem Unii Europejskiej, gdzie omawiany będzie kryzys migracyjny, Angela Merkel zapowiedziała kontynuację swej polityki. Jak się okazuje, Merkel może liczyć na poparcie niemieckiego biskupstwa.

W środę Merkel wygłosiła przemówienie w Bundestagu, gdzie opowiadała się za kontynuowaniem jej polityki wobec imigrantów. Kanclerz stwierdziła, że „należy kontynuować politykę opartą na porozumieniu UE z Turcją z 29 listopada, przewidującą zwalczanie przyczyn migracji oraz ochronę granicy zewnętrznej UE”.

Merkel zapowiedziała, że będzie bronić swego stanowiska i wcześniej przyjętych ustaleń dotyczących kontyngentów przy relokacji imigrantów. Jako główny cel swych działań określiła „redukcję liczby imigrantów, by móc pomagać najbardziej potrzebującym”.

„Naszym wspólnym celem jest odczuwalna i trwała redukcja liczby imigrantów, aby móc nadal pomagać ludziom, którzy rzeczywiście potrzebują schronienia”.

Decyzję Merkel poparli niemieccy biskupi. Kardynał Reinhard Marx, niemiecki kardynał, oświadczył, że nie należy kwestionować polityki niemieckiego rządu w tej kwestii. Według Marxa bowiem, „ten, kto ucieka do Europy, ponieważ w swojej ojczyźnie musi się obawiać o zdrowie i życie, ma prawo do naszej ochrony i uczciwego postępowania”.

Co więcej, biskupi chcą powołać odpowiedni plan, który będzie określał postępowanie Kościoła niemieckiego wobec imigrantów. Określany roboczo jako „wzorzec pracy Kościoła z uchodźcami” ma traktować między innymi o integracji przybyszów czy lokowaniu ich w obiektach kościelnych.

Jak określił Marx, kryzys imigrancki jest dla Europy próbą, która może pomóc jej „dojrzeć”, ale także istnieje zagrożenie „niepowodzenia”.

„Europa ma szansę dojrzeć w tym kryzysie. Istnieje też jednak niebezpieczeństwo, że projekt integracji dozna zdecydowanego niepowodzenia”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: tvp.info
pt

...

Zobacz również