Niedziele handlowe powrócą
Freepik teksomolika
Irmina Jach - 27 Października 2020

Decyzję szybko podjęto pod osłoną nocy. Chodzi o niedziele handlowe

Niedziele handlowe, według wielu ekspertów w zakresie ekonomii, są rozwiązaniem, które rząd powinien przywrócić w dobie pandemii koronawirusa. Ograniczenia sanitarne, takie jak godziny dla seniorów, wpływają negatywnie na gospodarkę. Według najnowszych informacji, pod osłoną nocy podjęto decyzję. Czy niedziele handlowe powrócą już wkrótce?

Niedziele handlowe, zdaniem ekonomistów, byłyby odpowiedzią na problemy, z którymi zmaga się obecnie polska gospodarka. Powrót godzin dla seniorów sprawił, że specjaliści z niepokojem patrzą na potencjalne konsekwencje dla branży handlowej. Wszystko wygląda na to, że rząd zdecydował się przyjrzeć postulatom, które publikowano w mediach.

Tragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuTragiczne informacje, nie żyje członek rodziny królewskiej. Wielka żałoba w całym krajuCzytaj dalej

Niedziele handlowe powrócą już wkrótce?

Od czwartku, 15 października, na terenie całego kraju obowiązują godziny dla seniorów. Rozwiązanie, które poznaliśmy wiosną, ma na celu ochronę zdrowia i życia osób w podeszłym wieku. Nie brakuje głosów, że restrykcja jest nieprzemyślana i może rzutować na polską gospodarkę. Eksperci wypowiadali się na temat decyzji rządu w bardzo krytyczny sposób.

- To oznacza pewne ekonomiczne trudności dla branży handlowej. Będzie mniej czasu na sprzedaż dla innych klientów. To sprawi, że w pozostałych godzinach nastąpi spiętrzenie odwiedzających. Trudne będzie też utrzymanie obrotów na dotychczasowym poziomie - tłumaczył dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

- Godziny dla seniorów to ograniczenie podażowe. Poprzednio widzieliśmy, że w tych godzinach sklepy były puste. To zmniejsza obroty, a koszty stałe rozkładają się na mniejszą liczbę klientów. Ta sytuacja może wywołać presję na wzrost cen - dodawał ekspert.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Rozwścieczony tłum pod siedzibą Radia Maryja, mają dość. Rydzyk ma się czego obawiać?Czytaj dalej

Według specjalistów, jedynym rozwiązaniem, które mogłoby wesprzeć sektor handlowy, jest tymczasowe przywrócenie niedziel handlowych. Decyzja ta miałaby okazać się pomocna także w kwestii ustabilizowania sytuacji epidemiologicznej w kraju.

- Od razu nasuwa się, że należy wrócić do apelu, który zgłaszają chyba wszystkie organizacje pracodawców. Czyli żeby zlikwidować zakaz handlu w niedziele. Przynajmniej czasowo - apelował dr Sławomir Dudek.

- Byłoby ważne, aby dało się handlować w niedziele. Uniknęlibyśmy ryzyka większej liczby osób w piątki i soboty. To zapewniłoby bezpieczeństwo i klientów, i pracowników sklepów - mówiła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Przez dłuższy czas kancelaria prezesa rady ministrów oraz resort pracy nie odpowiadały na pytania związane z ewentualnym powrotem niedziel handlowych. Wszystko wygląda jednak na to, że od wielu dni w rządzie trwały dyskusje nad tą kwestią. W nocy z poniedziałku, 26 października, na wtorek, 27 października, Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Dzisiaj grzeje:

1. Wojsko wychodzi na ulice w Polsce. Morawiecki właśnie wydał nowe zarządzenie

2. Najmłodsi uczniowie też zaczną naukę zdalną? Znamy stanowisko ministra edukacji

3. Zewsząd dochodzą słowa wsparcia. Beata Kozidrak przerwała milczenie

Przedstawiony projekt zakłada m.in. powrót niedzieli handlowych na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni. Pracownicy sklepów będą mieli prawo do co najmniej dwóch niedziel wolnych od pracy w przeciągu czterech tygodni. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia.

Wprowadzenie regulacji, według ekspertów, wpłynęłoby pozytywnie na sytuację sanitarną w Polsce. Z uwagi na wprowadzenie godzin dla seniorów, placówki handlowe nierzadko zmagają się z tłumnymi wizytami klientów w konkretnych godzinach. Problem ten przekłada się bezpośrednio na transmisję wirusa - zachowanie dystansu społecznego jest jedną z kluczowych kwestii dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Niewidomy pies w końcu zobaczył swoją rodzinę. Trudno się nie wzruszyć
  2. Ohydnie obraziła Justynę Kowalczyk, teraz napisała znowu. Biegaczka zdecydowała, czy pozwie hejterkę do sądu
  3. Wjechał w tłum protestujących kobiet, jedną ciągnął 100m. Porażające sceny, karetka na miejscu
  4. Prymas Polski bez skrupułów zaapelował do strajkujących kobiet. Przesadził?
  5. Wiemy, co stanie się w najbliższych dniach w Polsce. Protestujący wprowadzą chaos w całym kraju
  6. Szkoły sparaliżowane. System do nauki zdalnej przestał działać, fatalna sytuacja
  7. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Money/Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News