Niedziele handlowe w Polsce
Pixabay.com jarmoluk
Monika Majko - 25 Listopada 2020

Ważna wiadomość dot. niedziel handlowych. Zmiana może zajść już w grudniu

Niedziele handlowe w Polsce - właśnie przekazano ważne informacje w tej sprawie. W nadchodzącym miesiącu sklepy miały być otwarte dwa razy - 13 i 20 grudnia, w sejmie pojawiła się jednak nowelizacja ustawy, która zaskoczyła wiele osób.

Niedziele handlowe w Polsce to wciąż gorący temat, a spora część społeczeństwa nadal uważa, że ograniczenie handlu w weekendy nie było najlepszym pomysłem. Do sejmu trafił właśnie projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie dodatkowego dnia handlowego w nadchodzącym miesiącu. Warto o tym wiedzieć, by zdążyć z zakupami przez świętami Bożego Narodzenia.

Niedziele handlowe w grudniu 2020 roku

Na konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę 21 listopada br. premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w tym roku w grudniu czekają nas dwie niedziele handlowe. Okazuje się jednak, że plany te uległy zmianie i sklepy prawdopodobnie otworzą swoje drzwi dla klientów także 6 grudnia.

Na miejscu strażacy, psy i jednostki specjalne. Trwa walka o życie, tragedia na południu PolskiNa miejscu strażacy, psy i jednostki specjalne. Trwa walka o życie, tragedia na południu PolskiCzytaj dalej

O wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w okresie przedświątecznym postulował m.in. minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, który apelował o takie rozwiązanie podczas sobotniej konferencji.

- Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rzeczywiście stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i ze względów gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową - przekazał Gowin.

- Prowadziłem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech najważniejszych związków, czyli OPZZ i Forum Związków Zawodowych popierają ten postulat. Czekają nas jeszcze konsultacje - dodał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Rząd planuje otworzyć sklepy również w niedzielę 6 grudnia br.

Jak poinformował portal wiadomoscihandlowe.pl, do Sejmu trafił właśnie projekt nowelizacji specustawy covidowej, który zawiera w sobie zapis dotyczący ustanowienia dnia 6 grudnia 2020 roku niedzielą handlową i zezwolenia prowadzenie tego dnia działalności handlowej.

- W grudniu 2020 r. są przewidziane dwie niedziele handlowe, przypadające w dniu 13 i 20 grudnia 2020 r. Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. [...] Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. - przekazano w uzasadnieniu projektu.

- Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - dodano w uzasadnieniu.

Dzisiaj grzeje:

  1. Nie żyje znany aktor "Korony królów", "U pana Boga w ogródku" czy "Na dobre i na złe". Fani nie mogą uwierzyć
  2. 13-latka płakała z bólu i błagała, aby przestały. Wstrząsające nagranie ze szkoły trafiło do sieci, niewiarygodne, do czego ją zmuszano
  3. Były jezuita ujawnił sekrety kard. Dziwisza i Jana Pawła II. Mówi o ogromnych kwotach pieniędzy i zadziwiających powiązaniach

Według tzw. Oceny Skutków Regulacji, postulowana zmiana doprowadzi w konsekwencji do "zmniejszenia ryzyka potencjalnego zarażenia w związku ze zmniejszeniem dziennej liczby odwiedzających sklepy w okresie przedświątecznym".

Skutkiem jej uchwalenia dla placówek handlowych miałoby być również "łatwiejsze spełnienie wymogów sanitarnych w związku z mniejszą dzienną liczbą klientów". Należy zaznaczyć, że jeśli 6 grudnia rzeczywiście stanie się niedzielą handlową, będzie to zdarzenie epizodyczne - rząd nie planuje większych zmian w tym temacie. Przed świętami zrobi jedynie wyjątek.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Świerzyński skomentował Strajk Kobiet, wszystko poszło na żywo w TVP. Prowadzący zamarł
  4. W środku nocy Krzysztof Krawczyk przekazał tragiczne wiadomości. Pogrążył się w żałobie
  5. Jolanta Kwaśniewska ujawniła przykrą prawdę o swoim małżeństwie. Współczujemy, godnie wszystko znosiła
  6. Pijesz sok z ogórków kiszonych? Gratulacje, mamy doskonałe wieści
  7. Środki dla rolników rozdzielono pospiesznie. Teraz okazuje się, że w USA pieniądze w dużej mierze trafiły do oszustów
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Interia/TVN 24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News