Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Data, zwyczaje, tradycje

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Data, zwyczaje, tradycje Źródło: youtube.com/edwardkrk

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy powinniśmy udać się do kościoła, aby poświęcić przygotowane wcześniej plamy? Skąd wywodzi się ta tradycja i czy ma w sobie głębszą symbolikę? W kalendarzu chrześcijańskim przypada ona na siedem dni przed Wielkanocą i tym samym rozpoczyna najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym, jakim jest Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy?

Niedziela Palmowa 2019 w tym roku przypada 14 kwietnia. Zazwyczaj ma ona miejsce w okresie między 15 marca a 18 kwietnia, wszystko zależy od daty święta Wielkiejnocy, to ono warunkuje wszystko. Niedziela Palmowa zwana także kwietną lub Wierzbną, lub też Niedzielą Męki Pańskiej przypada na tydzień przed niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego i tym samym rozpoczyna Wielki Tydzień. 

Tego dnia od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II obchodzony jest również Światowy Dzień Młodzieży, który jest dniem spotkań młodych katolików jako religijny festiwal.

Jest to święto upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, wydarzenie to zawarte jest w czterech ewangeliach. W Polsce obchodzi się Niedzielę Palmową od średniowiecza, tego dnia wierni zbierają się w kościele z palmami, czyli symbolem odradzającego się życia, by je poświęcić.

Niedziela Palmowa zwyczaje i tradycje

Zarówno same palmy, jak i proces ich wykonywania ma długą tradycję. Palmy symbolizują odradzające się życie. Przygotowuje się je z gałązek malin, porzeczek i wierzby, te ostatnie w symbolice Kościoła katolickiego oznaczają one zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Latorośl ścina się już w Środę Popielcową i trzyma w naczyniu z dostępem do wody, by rośliny puściły pąki na Niedzielę Wielkanocną.

Ponoć poświęcona palma chroni cały dom, jego domowników oraz zwierzęta. Niezbędne do tego jest, by zaraz po mszy w domu pokropić nią całą rodzinę, co ma zabezpieczyć ją przed głodem i chorobami. Kolejną tradycją jest lekkie uderzenie dzieci, które ma przynieść im szczęście i zdrowie.

Ciekawostką, o której nie wszyscy pamiętają, jest zwyczaj połykania bazi, które mają na zadanie zapobiegać bólom gardła i głowy. Resztę bazi można ususzyć i zmielić, by w chłodne wieczory dodawać do herbaty lub z samych sproszkowanych kotków robić uzdrawiające napary. Podobno czasie burzy, palmy wystawione na okno mają chronić domostwo przed piorunami.

I najważniejsze, palmy absolutnie nie można wyrzucić. Należy ją ususzyć i przechować do następnego roku, najlepiej przytkniętą do świętego obrazka, a następnie spalić w obrzędzie Środy Popielcowej.

Niedziela Palmowa. Jak powinny wyglądać palmy? Opis

Co roku w wielu miejscowościach nie tylko w Polsce, ale też na świecie odbywają się konkursy na najładniejszą oraz najdłuższą palmę. W Polsce osiągają one od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów.

Wykonuje się je z przeróżnych materiałów, jednak te podstawowe to gałązki malin, porzeczek i wierzby. Przyozdabia się także tak zwanymi wiecznie zielonymi roślinami, są to tuja, świerk, borówki leśne, bukszpan i cis. Na koniec palmy dekoruje się kolorowymi wstążkami i suszonymi kwiatami.

W Polsce najpopularniejsze są trzy rodzaje palm: wileńskie, które charakteryzują się bogatymi zdobieniami, które wyglądają jak wielobarwne bukiety. Do stworzenia takiego rodzaju palmy potrzebne są różnego rodzaju kwiaty, suszone trawy, mchy, a wszystkie te składniki układa się i przywiązuje do patyków. Są jeszcze palmy kurpiowskie, które mają przede wszystkim ręcznie robione bibułowe kwiaty oraz te z południa Polski, które przewiązane są rzemieniem, a dopiero na samej górze przyozdobione kolorowymi kwiatami, baziami i bukszpanem.

  1. Co powinno być w koszyku wielkanocnym? Symbolika święconki
  2. Kiedy jest niedziela Laetare 2019? 4. niedziela Wielkiego Postu jest szczególna
  3. Wielkanoc 2019: data. Kiedy święta wielkanocne w tym roku?
  4. Pisanki wielkanocne - wszystkie pomysły i wzory w jednym miejscu
  5. Wielki Post - symbole i tradycje. Jakie zwyczaje dotyczą Wielkiego Postu?
  6. Jak pomalować pisanki na Wielkanoc? Sposobów jest mnóstwo!
Następny artykuł