Oficjalne: Państwo Islamskie zostało pokonane

Oficjalne: Państwo Islamskie zostało pokonane Źródło: .

Niedziela była dniem, w którym rozpoczęło się ostateczne uderzenie w ISIS. Atak był na tyle skuteczny i bezwzględny, że zgodnie z najnowszymi informacjami Państwo Islamskie zostało pokonane, a Syria została odbita spod władania ekstremistów.

Niedziela okazała się sądnym dniem dla Państwa Islamskiego. To właśnie wtedy upłynął termin ultimatum wyznaczonego islamistom. Wzywano ich do poddania się, lecz gdy do tego nie doszło, nastąpiło ostatecznie uderzenie na Państwo Islamskie, które zgodnie z oficjalnymi informacjami zostało pokonane. Syria została wyzwolona z rąk islamistów, a walka tocząca się w ostatniej wiosce dobiegła końca.

Jak podają media, w szczytowym momencie Państwo Islamskie miało pod swoją kontrolą około 80 tys. km kwadratowych. Obszar ten obejmował Syrię oraz Irak. Akcje mające na celu pokonanie ISIS trwały tam aż przez cztery lata, jednak to dopiero ostatnia niedziela była dniem przełomowym. Jest to niezwykły moment, który milionom ludzi na całym świecie daje nadzieję na pokój i bezpieczne życie. 

Niedziela dniem przełomowym. Ostateczny atak przyniósł wygraną

Wioska Baguz była miejscem, w którym toczyła się ostatnia walka z bojownikami ISIS. Mówiło się o niej jako o jedynej enklawie Państwa Islamskiego, która przetrwała do tej pory w Syrii. Atak na tę jednostkę rozpoczął się już na początku lutego br., jednak trwał wyjątkowo krótko ze względu na ewakuację tysięcy cywilów z tamtych rejonów. Dżihadyści bezwzględnie używali ich jako żywych tarcz uniemożliwiając wojskom jakiekolwiek działania. Ostatecznie dniem przełomowym okazała się ostatnia niedziela, gdy upłynął termin ultimatum wyznaczonego islamistom. Do tego dnia mieli czas na złożenie broni i poddanie się. 

Setki bojowników już wczoraj opuściło enklawę wraz ze swoimi dziećmi oraz rodzinami. Jak donoszą media: wśród nich zauważyć można było również zagranicznych najemników. 

Prezydent Donald Trump już wczoraj ogłosił również, że ISIS straciło kontrolę nad ostatnim terytorium na terenie Syrii. Syryjskie Siły Demokratyczne dowodzące ofensywą na tych terenach potwierdziły tę informację jednak dopiero dzisiaj. 

- Macie tutaj mapę. Gratulacje. Myślę, że to najwyższy czas - mówił Trump pokazując mapę zasięgu ISIS w dniu wyborów w 2016 roku oraz obecnie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

To jeszcze nie "ostateczny" koniec Państwa Islamskiego

Specjaliści jednocześnie jednak ostrzegają, że to nie całkowity koniec Państwa Islamskiego. 

- Nie można jednak mówić, że ISIS zostało całkowicie pokonane, ponieważ ISIS może prowadzić działania w różnych częściach świata, nawet po tym, jak pokonane zostało na terenie Syrii - mówił Kino Gabriel. 

Zdaniem agencji ISIS nadal funkcjonować może w pustynnych regionach przygranicznych. Dochodzić tam może nawet do ataków, trzeba więc bezustannie zachowywać wyjątkową ostrożność. 

  1. Anna Mucha wyrzucona z Festiwalu! Skandaliczne zachowanie aktorki zszokowało organizatorów
  2. Legendarna polska aktorka zabiła siebie i swojego męża. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską!
  3. 5-miesięczny syn umierał na ich oczach. Okropna tragedia
  4. Niewyobrażalna awantura w Big Brotherze. Polały się łzy
  5. Uwielbiany uczestnik "Tańca z gwiazdami" upokorzony jak nikt nigdy. Dramat
  6. Nie żyje ważna postać. Każdy z nas zawdzięcza mu bardzo wiele

Źródło: Onet

Następny artykuł