Spojrzał w niebo i natychmiast wyciągnął telefon. Zobaczył zjawisko, które widać raz na 6800 lat

Spojrzał w niebo i natychmiast wyciągnął telefon. Zobaczył zjawisko, które widać raz na 6800 lat Źródło: Wikipedia Ballota

Niebo jest kierunkiem, w który skierowane są oczy ludzi na całym świecie. Nie bez przyczyny. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Zjawisko, które można obserwować gołym okiem, widoczne jest na niebie tylko raz na 6800 lat. Nocny spektakl wart jest obserwacji. To jedyna taka okazja w życiu. Jesteś w stanie uwiecznić je swoim telefonem.

Kometa C/2020 F3 zauważona 27 marca bieżącego roku za pomocą teleskopu kosmicznego NEOWISE przelatuje obecnie w pobliżu Ziemi. Jej spektakularna podróż jest obserwowana przez ludzi na całym świecie. Zjawisko można zobaczyć podczas kilku lipcowych nocy, także nad Polską. Tylko do 20 lipca kometa będzie widoczna gołym okiem. Później, mniej więcej do połowy sierpnia, konieczne będzie skorzystanie z lornetki lub teleskopu. Najbliżej naszej planety znajdzie się 23 lipca. Nie można przegapić takiego widoku, kolejna okazja na zobaczenie NEOWISE pojawi się dopiero za 6800 lat.

Niebo stało się sceną niezwykłego spektaklu

Kometa NEOWISE jest jedyną, która spełniła tegoroczne oczekiwania miłośników kosmosu, którzy liczyli na zaobserwowanie aż trzech zjawisk tego typu. Niestety, wyczekiwane komety SWAN i ATLAS rozpadły się nie przetrwawszy zetknięcia z polem grawitacyjnym Słońca. Aktualna jasność komety NEOWISE to około 1,5 magnitudo. To świetna okazja, żeby spojrzeć w niebo.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

By zobaczyć kometę przecinającą nocne niebo, najlepiej przygotować się na obserwacje wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy światło słoneczne jest jeszcze na tyle delikatne, że powoduje lepszą ekspozycję NEOWISE. Zjawisko widoczne jest na północnym horyzoncie. Do końca lipca należy poszukiwać jej w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Wraz z oddalaniem się od Słońca, kometa będzie stopniowo tracić swoją jasność. W połowie lipca znajdzie się bardzo blisko Ziemi - minie naszą planetę w odległości zaledwie 103,5 milionów kilometrów. To blisko dwukrotnie większa odległość niż ta, która dzieli Ziemię od Marsa.

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzina Jerzego Stuhra wystosowała pilny apel do wszystkich Polaków. Ciężko powstrzymać łzy
2. Pilna decyzja GIF. Wycofano aż 11 partii leków

Niegdyś sądzono, że pojawienie się komety jest zwiastunem nieszczęść i klęsk. Dzisiaj, kiedy nauki kosmiczne znacząco się rozwinęły, wiele osób podchodzi do możliwości obserwacji tych zjawisk z dużą ekscytacją. W mediach społecznościowych pojawiły się setki zdjęć wykonanych przez fotografów z całego świata. Najpiękniejsze ujęcia zostały wykonane przez Boba Behnkena, wybitnego astronautę ze Stanów Zjednoczonych, który przebywa obecnie na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bliskość komety, widocznej na jego fotografiach opublikowanych na jego Twitterze, zapiera dech w piersiach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Druzgocące wyznanie Adama Małysza. Nikt nie zdawał sobie sprawy z jego dolegliwości, padły szczere słowa
  2. Żałoba w polskiej miejscowości. Nie żyją znany kucharz i sołtys, policja otoczyła mężczyznę, chwilę później stało się najgorsze
  3. Dopiero po latach Natalia Kukulska wyznała, przez co przechodziła. Potrzebowała pomocy, ale milczała
  4. Nie mieści się w głowie. Bezbronne dzieci bawiły się na placu zabaw, nagle obcy mężczyzna zrobił karygodną rzecz
  5. Niebywałe, jak dziś wygląda grób Kory. Zmienił się nie do poznania, już nie ma kwiatów ani jej zdjęcia
  6. Maciej Stuhr zabrał głos w sprawie ojca. Powiedział w jakim naprawdę jest stanie, wciąż przebywa w szpitalu

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News