Jak powszechnie wiadomo red. Piotr Szumlewicz to postać niebywale kontrowersyjna. Dotychczas w swoich wypowiedziach nie skupiałem się na krytyce „gwiazd lewicowej publicystyki” (wolałem krytykować same poglądy i idee). W przypadku red. Szumlewicza występował jeszcze jeden czynnik, który w trudny do określenia sposób powstrzymywał mnie od wygłoszenia opinii na jego temat. Mianowicie ów kontrowersyjny publicysta jest także jednym z redaktorów Pikio.pl. Oczywiście jest to portal bez linii redakcyjnej i każdy może poddać konstruktywnej oraz grzecznej krytyce każdą inną osobę, jednak niezręcznie było mi do tej pory pisać artykuł o jednym z członków redakcji.

Zdecydowałem się jednak poruszyć teraz temat red. Szumlewicza ze względu na to, iż bardzo zaniepokoiła mnie jego wczorajsza wypowiedź, w której pisze on wprost iż „społeczeństwo jest już zmęczone propagandową, antykomunistyczną papką, zakłamującą historię Polski”. Teza ta padła przy okazji krytyki serialu „Czas honoru”, który został przez niego uznany za „jeden z największych gniotów ostatnich lat”. O ile jako liberał nie mam problemu z tym, że ktoś prezentuje swój gust, o tyle niebywale niepokoi mnie wyraźna sugestia, która padła we wczorajszym wpisie Szumlewicza na Facebooku.

Często zatroskany o kwestie porządku społecznego Piotr Szumlewicz moim zdaniem pokazał wczoraj, iż sam jest dużym zagrożeniem dla wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Bowiem okazało się, że znany publicysta będąc sceptycznie nastawiony wobec „antykomunistycznej papki” wyraźnie daje do zrozumienia, iż sam jest komunistą. Zastanawiam się w tym momencie, czy red. Szumlewicz chciałby w przyszłości założyć partię polityczną – wówczas siłą rzeczy odwoływałby się do metod i praktyk komunizmu – choćby takich jak ograniczanie wolności osobistej obywateli w celu zrównania społeczeństwa. Prosty jest zatem wniosek, że partia Szumlewicza (przyjmując, że działałby zgodnie ze swoimi poglądami) sprzeciwiałaby się Konstytucji RP, która zakazuje istnienia partii odwołującej się m.in. do metod i praktyk komunizmu.

Wobec powyższego wzywam red. Szumlewicza do rozwinięcia myśli o „antykomunistycznej papce” i wyjaśnienia dlaczego jest ona zła. Chciałbym także, by (jakkolwiek byłoby to pokrętne) odciął się od od sympatii do czystego komunizmu, co jednocześnie odbije się pozytywnie na opinii o nim.

W przeciwieństwie do sławnych ostatnio żartownisiów piszących Szumlewiczowi rozmaite wiadomości prywatne, ja zupełnie otwarcie i na poważnie wyrażam zaniepokojenie tym, że w kraju tak ciężko dotkniętym przez komunizm jest znany publicysta, który w gruncie rzeczy otwarcie sympatyzuje z ideologią, która przyniosła wiele zła na całym świecie. No i dla którego Jaruzelski to „człowiek raczej prawicy”…

Absolwent socjologii na UAM w Poznaniu, od wielu lat konserwatywny liberał. Interesuje się kwestiami związanymi z mediami, socjologią gospodarki oraz szeroko pojętą zmianą społeczną.