Oszustwa na Facebooku wykorzystujące nieuwagę lub naiwność internautów to nic nowego. Jednak jedno z ostatnich jest wyjątkowo groźne ponieważ oszuści zaczęli podszywać się pod znajomych.

Większość oszustw na Facebooku polegają albo na fałszywych konkursach, w których można wygrać niestworzone rzeczy za minimum wysiłku (w pewnym momencie trzeba jedynie wysłać np. jednego SMSa, który okazuje się drogą subskrypcją) albo wysyłanie podejrzanych linków, w których kliknięcie grozi zawirusowaniem naszego komputera.

Najnowsze oszustwo różni się jednak od poprzednich. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych tj. kopiują ich zdjęcie profilowe oraz dane osobowe i wysyłają krótkie „ostrzeżenie”. Ironią jest to, że ostrzeżenie dotyczy podszywania się pod nas.

 – Cześć, na tej stronie tu ktoś się pod ciebie podszywa – brzmi najczęściej wiadomość, którą możemy dostać od naszego „znajomego”.

Po Facebooku krąży również druga wersja: „hej, wrzucili twoje zdjecie na ta strone, opisali jakimis glupotami i teraz wszyscy sie wysmiewaja w komentarzach, wiesz o tym?„, do której także dodany jest link do podejrzanej strony.

Gdy klikniemy w podany w wiadomości link, by zaspokoić naszą ciekawość i sprawdzić o co chodzi – wyskakuje nam fałszywa strona do logowania na Facebooku. Oczywiście gdy spróbujemy się zalogować to oddamy oszustom hasło do naszego konta.

...

Zobacz również