Polska w żałobie. Nie żyje słynna, nagradzana dziennikarka

Polska w żałobie. Nie żyje słynna, nagradzana dziennikarka

Zyta Oryszyn była doskonałą dziennikarką i jedną z najbardziej cenionych polskich pisarek. Jak oficjalnie poinformowano, artystka odeszła niestety w wieku 78 lat. Literacki świat oraz liczni jego fani pogrążyli się w głębokiej żałobie.

Zyta Oryszyn urodziła się 16 sierpnia 1940 roku w Zagórzu. Poza pracą jako dziennikarka oraz pisarka, zajmowała się także tłumaczeniami. Swą karierę twórczą rozpoczęła w 1970 roku, w wieku 30 lat, kiedy to jej książka po raz pierwszy trafiła do czytelników.

Nie żyje Zyta Oryszyn. Fani pogrążyli się w żałobie

Pierwszą wydaną powieścią Oryszyn była jej książka pod tytułem "Najada". Później do księgarni spod jej pióra trafiały także podobne formy oraz zbiory krótszych opowiadań. Wśród nich najbardziej znanymi były bez wątpienia "Historia choroby, historia żałoby", "Gaba-Gaba czyli 28 części wielkiego okrętu", "Madam Frankensztajn". Ostatnia, pod tytułem "Ocalenie Atlantydy", została wydana w 2012 roku i przyniosła artystce liczne pochwały ze strony krytyków oraz czytelników. Z wykształcenia Oryszyn była filozofką. Ukończyła bowiem studia na tym kierunku na Uniwersytecie Warszawskim. W 1962 roku poślubiła znanego pisarza, Edwarda Stachurę, którego żoną pozostała przez 10 kolejnych lat. Jako dziennikarka, artystka pracowała dla „Tygodnika Wojennego”, „Wezwań” i „Kultury Niezależnej”. Później pisała także dla "Rzeczpospolitej", dlatego znana była naprawdę szerokiej publice. - W „Tygodniku Solidarność” pod redakcją Tadeusza Mazowieckiego pracowała w sekretariacie Redakcji. Wielu z nas znało ją blisko z wcześniejszych i z późniejszych czasów. (...) Czytaliśmy jej piękne książki. Jakimś cudem umiała zawsze godzić swoją osobność z darem czułej przyjaźni i sejsmograficznym uwrażliwieniem na wszystko, co dzieje się dookoła. (...) Żegnamy Zytę Kaczyńską z domu Bartkowską piszącą jako Zyta Oryszyn. Pisarkę, dziennikarkę, uczestniczkę drugiego obiegu w czasach PRL (szczególnie w Kulturze Niezależnej etc), laureatkę wielu nagród literackich, naszą dzielną towarzyszkę w bojach, serdeczną przyjaciółkę, człowieka niepoddającego się nieubłaganej chorobie. Z Andrzejem Kaczyńskim, Jej mężem i Jej wspaniałym opiekunem do ostatniej chwili, będziemy w bólu i z przyjaźnią - napisali na Facebooku przedstawiciele Tygodnika Solidarność 1981.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Warto zaznaczyć, że Oryszyn była przede wszystkim pisarką licznie nagradzaną i niezwykle cenioną nie tylko przez czytelników, ale także krajowych krytyków. W swojej karierze odebrała Nagrodę im. Wilhelma Macha, Nagrodę Literacką Gdynia oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”. Była także nominowana do prestiżowej Nagrody Literackiej „Nike”. Poza tym w 2011 roku odznaczono ją oficjalnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odeszła znana artystka, którą pokochał literacki świat

Dziennikarka i pisarka zmarła niestety 11 października 2018 roku. O jej odejściu jako pierwsi poinformowali twórcy strony internetowej Nagrody Literackiej Angelus. Środowisko literackie i prasowe w naszym kraju oraz poza jego granicami pogrążyło się więc w głębokiej żałobie. Ogromny smutek wyrażają także liczni fani, którzy mieli nadzieję, że "Ocalenie Atlantydy", wydane 6 lat temu, nie będzie ostatnią książką uwielbianej autorki.Najlepsze newsy dnia:

  1. Czas pogrzebu od chwili śmierci. Ile dni od śmierci do pogrzebu?
  2. Takich celebrytów w Polsce nam potrzeba! Oddał 125 tys. zł na ratowanie psów
  3. Kasia Kowalska w rozrywających serce słowach o odejściu ojca. „Nigdy tak nie cierpiałam”
  4. Para ze Śląska szukała niani. Zaproszone na rozmowę kobiety BRUTALNIE wykorzystywano
  5. Wypadek na Słowacji odebrał mu ojca. Syn Słowaka chce wymierzyć Polakom niewyobrażalną karę
Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu