Odszedł człowiek, którego wszyscy znacie ze szkoły. Żegnaj, Mistrzu

Odszedł człowiek, którego wszyscy znacie ze szkoły. Żegnaj, Mistrzu Źródło:

Takie informacje zawsze napawają smutkiem. Śmierć każdego człowieka jest przygnębiająca, szczególnie dla jego rodziny i najbliższych. Tym razem jednak wspominamy legendę, człowieka, którego znają wszyscy i wszyscy będą pogrążeni w smutku na wieść o jego śmierci.

Zmarł Roman Bratny, autor legendarnej powieści "Kolumbowie. Rocznik 20". Wydana w 1957 roku powieść była pierwszym wielkim dziełem o Armii Krajowej i jej żołnierzach. Na podstawie tej książki, do pokolenia walczącego w czasie II wojny światowej i budującego nową Polskę po wojnie przylgnęło na długo właśnie określenie "kolumbowie". Roman Bratny, a właściwie Mularczyk, urodził się w 1921 roku. Był synem oficera kawalerii. W czasie wojny, w 1942 roku ukończył podziemną Szkołę Podchorążych AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do obozu jenieckiego.

Twórczość w czasie i po wojnie

W czasie wojny Bratny wydawał podziemne czasopisma społeczno-literackie: "Kuźnię" i "Dźwigary". Po powrocie do Polski współtworzył periodyk "Pokolenie". W 1949 roku wstąpił do PZPR. Był też autorem takich słynnych powieści, jak "Szczęśliwi torturowani", "Śniegi płyną", "Brulion", "Na bezdomne psy", "Nagi maj". Jego ostatnia, autobiograficzna powieść  „Anioł w butach z ostrogami” opowiada o losach rodziny na tle zmieniającego się świata. Największe i najsłynniejsze dzieło autora, czyli "Kolumbowie. Rocznik 20" zostało zekranizowane w 1970 roku przez Janusza Morgensterna. Scenariusz do filmu także napisał Roman Bratny. Pisarz zmarł w niedzielę w wieku 96 lat. Źródło: http://wiadomosci.onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News