Takie informacje zawsze napawają smutkiem. Śmierć każdego człowieka jest przygnębiająca, szczególnie dla jego rodziny i najbliższych. Tym razem jednak wspominamy legendę, człowieka, którego znają wszyscy i wszyscy będą pogrążeni w smutku na wieść o jego śmierci.

Zmarł Roman Bratny, autor legendarnej powieści „Kolumbowie. Rocznik 20”. Wydana w 1957 roku powieść była pierwszym wielkim dziełem o Armii Krajowej i jej żołnierzach. Na podstawie tej książki, do pokolenia walczącego w czasie II wojny światowej i budującego nową Polskę po wojnie przylgnęło na długo właśnie określenie „kolumbowie”.

Roman Bratny, a właściwie Mularczyk, urodził się w 1921 roku. Był synem oficera kawalerii. W czasie wojny, w 1942 roku ukończył podziemną Szkołę Podchorążych AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po którym trafił do obozu jenieckiego.

Twórczość w czasie i po wojnie

W czasie wojny Bratny wydawał podziemne czasopisma społeczno-literackie: „Kuźnię” i „Dźwigary”. Po powrocie do Polski współtworzył periodyk „Pokolenie”. W 1949 roku wstąpił do PZPR.

Był też autorem takich słynnych powieści, jak „Szczęśliwi torturowani”, „Śniegi płyną”, „Brulion”, „Na bezdomne psy”, „Nagi maj”. Jego ostatnia, autobiograficzna powieść  „Anioł w butach z ostrogami” opowiada o losach rodziny na tle zmieniającego się świata.

Największe i najsłynniejsze dzieło autora, czyli „Kolumbowie. Rocznik 20” zostało zekranizowane w 1970 roku przez Janusza Morgensterna. Scenariusz do filmu także napisał Roman Bratny. Pisarz zmarł w niedzielę w wieku 96 lat.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl

Samobójstwo czy zatajony mord? Popularne teorie spiskowe o śmierci Andrzeja Leppera


8 ciał świętych, które po śmierci nie uległy rozkładowi

Zobacz również