Tragiczna informacja właśnie do nas dotarła. Nie żyje wybitna Polka. To dzięki niej świat dowiadywał się o nas i o naszej kulturze.

W wieku 80 lat zmarła Ksenia Starosielska. Ta wielka kobieta była wybitną tłumaczką i ambasadorką polskiego języka i kultury w Rosji. Jednak nie ograniczała się tylko do tego kraju. Propagowała nasze wielkie dzieła i tłumaczyła inne na nasz język.

ZOBACZ TAKŻE: SZOK! Nagła śmierć megagwiazdy KULTOWEGO polskiego zespołu

Kobieta zmarła po ciężkiej operacji w Moskwie. Ta informacja bardzo wstrząsneła światem artystów i pisarzy. Na swoim koncie ma ponad 50 tłumaczeń polskich autorów, z którymi w większości się przyjaźniła.

– Polskiej literaturze w jej „życiu rosyjskim” bardzo się poszczęściło dzięki Kseni Starosielskiej. Jest nie tylko zawodowcem, ale też błyskotliwą, temperamentną kobietą. Wszystko, czego dotyka, także napełnia się życiem i temperamentem – powiedział kiedyś Borys Akunin, ówczesny szef Kseni w miesięczniku „Inostrannaja Literatura”.

ZOBACZ TAKŻE: „Nie żyje królowa”. Ogromny szok i żałoba

Pochodziła z rodziny łódzkich Żydów, dziadek został nauczycielem, babcia była stomatologiem przy ul. Piotrkowskiej. Wyemigrowali po wybuchu I wojny światowej do Moskwy. Języka polskiego nauczyła się od swojej ukochanej cioci Julii Mirskiej, dziennikarki i tłumaczki z polskiego, angielskiego, francuskiego. Miała zostać chemikiem, ale praca w laboratorium ją szybko znudziła. Na swoim urlopie macierzyńskim przetłumaczyła z polskiego książkę o impresjonistach, tylko po to, żeby się czegoś o nich dowiedzieć.

Fot. YouTube

Co stanie się z nami po śmierci? 10 niesamowitych teorii


22 najbardziej wpływowe kobiety świata - Szydło wysoko w rankingu

...

Zobacz również