Nie żyje Władysław Bartoszewski. Zmarł w wieku 93 lat. 

Od piątku Bartoszewski przebywał w szpitalu w Warszawie. Mimo choroby przygotowywał się do konsultacji polsko-niemieckich, które miały odbyć się w poniedziałek. Przyczyną śmierci Bartoszewskiego był zawał serca.

Był dziennikarzem i działaczem społecznym. Ciepło wypowiadał się o obozie władzy, przez co spływało na niego wiele krytyki. Postać Bartoszewskiego budziła wiele kontrowersji. Wytykano mu, że w 1941 roku został zwolniony z obozu w Auschwitz ze względu na zły stan zdrowia.

Nieoficjalnie, zwolnienie zostało przypisane siostrze Bartoszewskiego, która była żoną SS-mana. Choć dla wielu był bohaterem, liczni zarzucają mu, że sam był kolaborantem, a po jego wyjściu z Auschwitz zlikwidowano 20 wysokich rangą żołnierzy AK.

Bartoszewski był uczestnikiem powstania warszawskiego i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego. Dla wielu walczył skutecznie o poprawę relacji polsko-niemieckich.

źródło: rmf24.pl, pikio.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.