Nie żyje wielki filozof i pisarz. Był bardzo ważną postacią dla katolików

Nie żyje wielki filozof i pisarz. Był bardzo ważną postacią dla katolików Źródło: Pikio.pl

Nie żyje znany i szanowany filozof i pisarz - Jean Vanier. Był znaczącą osobą dla wielu katolików, głównie przez to, że stworzył dwie duże, aktywne wspólnoty i działał między innymi z osobami niepełnosprawnymi. Odszedł dziś w nocy.

Nie żyje Jean Vanier - urodzony w Genewie 10 września 1928 roku pisarz, polityk, autorytet moralno-religijny. Ta postać była znacząca dla milionów wiernych i tych, którzy wyznawali podobne wartości. Niestety, Vanier zmarł dziś w nocy o 2:10. We wrześniu obchodziłby 91. urodziny.

Powodem jego śmierci były prawdopodobnie powikłania po usunięciu nowotworu tarczycy. Z tego powodu leżał w szpitalu już kilka miesięcy. W ostatnich chwilach życia był wśród swoich bliskich. W szpitalu regularnie odwiedzali go i czuwali przy nim przyjaciele ze wspólnot L’ Arche.

Nie żyje przyjaciel osób niepełnosprawnych

Jean Vanier był założycielem dwóch międzynarodowych ruchów, które bazowały na tworzeniu wspólnoty: ludzie niepełnosprawni dzielili swoje życie z tymi pełnosprawnymi. Vanier był znany z tego, że był czuły na krzywdę i cierpienie osób, które nie mogły korzystać z życia w pełni.

Nic nie wskazywało na to, że zmarły filozof poświęci swoje życie na takie działania. Jego ojciec był szanowanym politykiem, a on sam długi czas był oficerem marynarki wojennej. W pewnym momencie stwierdził, że go to nie satysfakcjonuje i poświęcił się zgłębianiu filozofii i teologii. Napisał doceniony doktorat na temat Arystotelesa.

W 1964 roku Vanier zrezygnował z dalszego pogłębiania wiedzy, wyprowadził się i kupił dom Trosly-Breuil pod Paryżem. W tym miejscu postanowił od tej pory pomagać osobom niepełnosprawnym. To początek pierwszej wspólnoty L'arche.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kilka lat później powstała wspólnota "Wiara i Światło". Gromadzi ona osoby zarówno zdrowe, jak i niepełnosprawne, ale wraz z ich rodzinami. Cała działalność nie odbywa się w budynku, ale w jednej parafii, mieście lub dzielnicy.

1604 wspólnoty na całym świecie

Vanier poświęcił aż 52 lata swojego życia na pełne zaangażowania działania wobec niepełnosprawnych, co poskutkowało powstaniem aż 154 wspólnot "L’Arche" funkcjonujących w 38 państwach oraz 1450 wspólnot "Wiary i Światła" w 85 krajach. W Polsce są aż 4: "L’Arche" w Śledziejowicach, w Poznaniu, we Wrocławiu i w Warszawie.

Wspólnoty to zwykłe domy, gdzie ludzie o różnej sprawności fizycznej dzielą obowiązki, pracę, posiłki i modlitwy. Nie ma instytucji opiekuna takich osób - wszyscy zostają na równym poziomie i są dla siebie wzajemnie życzliwi. Według Vaniera ludzie niepełnosprawni bardziej rozwijają się w sferze duchowej, mając ograniczone zdolności intelektualne.

4 lata temu został uhonorowany Nagrodą Templetona, którą otrzymuje się za wyjątkowy wkład w życie duchowe poprzez prace praktyczne lub różne odkrycia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka tragedia w życiu gwiazdy TVN! Jej półtoraroczny syn walczył z PRZERAŻAJĄCYM rakiem mózgu! Lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie
  2. Meghan Markle URODZIŁA! Znamy PŁEĆ dziecka!
  3. Dramat w przestworzach. Samolot stanął w płomieniach, wszyscy pasażerowie nie żyją
  4. Tysiące rodzin utraciło prawo do pieniędzy z 500 plus. Porażające informacje
  5. TVN przekazał tragiczną wiadomość. Koszmarny wypadek, zginęli wykonując swoją pracę

Źródło: Deon

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News