Polskie media obiegła właśnie bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Helena Wesołowska

Polskie media obiegła właśnie bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Helena Wesołowska Źródło: Pikio.pl

Nie żyje legendarna działaczka lokalnych struktur "Solidarności". Andrychów żegna dziś Helenę Wesołowską, wieloletnią aktywistkę z lat działalności opozycji w PRL.

Nie żyje jedna z najbardziej charyzmatycznych liderek "Solidarności". Helena Wesołowska odeszła na wieczną służbę. Miała 92 lata. 

Nie żyje legendarna działacza "Solidarności"

Informację o śmierci działaczki podają lokalne i ogólnopolskie media, a także serwis "Solidarności". Ta smutna wiadomość spadła na mieszkańców Andrychowa w czasie radości ze święta Wielkiej Nocy.

O śmierci działaczki napisały m. in. "Nowiny Andrychowskie", czy portal Wadowiceonline.pl. Wieść przekazał też najsłynniejszy polskie związek zawodowy - komunikat ukazał się na stronie regionu podbeskidzkiego.

Życiorys Heleny Wesołowskiej jest imponujący. Jak w soczewce odbijają się w nim bolesne losy Polski. W czasie okupacji hitlerowskiej Wesołowska należała do Armii Krajowej. Po wojnie przez wiele lat pracowała w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Andropol.

Nie godziła się jednak na politykę pracy prowadzoną przez ówczesny reżim. Czytamy, że w 1971 roku była współorganizatorem strajku, za który w tamtych czasach spotkały ją bolesne represje. W czasie tzw. "karnawału Solidarności" była jedną z prężniej działających aktywistek, co skończyło się internowaniem 13 grudnia 1981 roku. 

Była prezesem Oddziału Związku Żołnierzy Armii Krajowej w stopniu porucznika. Mimo represji kierowanych w stronę ludzi związanych z AK po wojnie współpracowała z andrychowskim zespołem szkół szkolących do pracy, który miał za patrona właśnie Armię Krajową.

Nieprzejednana i patriotyczna postawa Wesołowskiej wpływały na jej pozycję w "Solidarności". Została zwolniona na miesiąc po internowaniu, jednak pozostała inwigilowana przez SB jeszcze przez długie lata.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Za całokształt swoich działań została w 2004 roku została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.

Pogrzeb śp. Heleny Wesołowskiej zaplanowano na czwartek, 25 kwietnia, o godz. 13.30. Legenda "S" spocznie w lokalnej kaplicy cmentarnej w Andrychowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy tak wygląda samolot, w którym ZGINĘŁA Anna Jantar? Do sieci trafiło wideo, które zszokowało fanów
  2. Ola Kwaśniewska pokazała intymne zdjęcie z łóżka. Fanom opadły szczęki, gdy zobaczyli kto obok niej leży
  3. Roksana Węgiel w sukience z dekoltem "na Hiszpankę". O wielkanocnej kreacji 14-latki mówią już wszyscy
  4. Poranna wiadomość wstrząsnęła całym stanem. Samolot Beechcraft BE58 rozbił się, nikt nie przeżył
  5. Kolejne porażające fakty ws. oskarżeń o gwałt. Rzekoma ofiara wyłudziła od Bieniuka 400 tysięcy?!
  6. Dwór książęcy i poddani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje książę Jan, o jego śmierci poinformował syn Henryk

źródło: Solidarnosc.org.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News