Oficjalny profil Krakowa w serwisie Twitter podał smutną informację. Zmarł profesor Jerzy Vetulani. Naukowiec miesiąc temu został potrącony przez samochód. Od tamtego czasu przebywał w szpitalu. Był w ciężkim stanie.

Neurolog i biochemik miał 81 lat. Całe swoje życie związał z Krakowem, zdobył jednak międzynarodową sławę. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Na jego koncie znajdowały się Doktoraty Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Był honorowym członkiem Indian Academy of Neurosciences i Oxford Neurological Society.

Cechował się ogromnym poczuciem humoru, za co cenili go studenci. Prócz kariery naukowej, profesor był także osobowością sceniczną. Był jednym z współtwórców krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, a nawet okresowo zajmował się w niej konferansjerką. Tam poznał swoją żonę.

W 2002 roku brał udział w wyborach samorządowych jako kandydat na prezydenta Krakowa.

Pod koniec życia zajmował się przede wszystkim popularyzacją nauki. Występował na imprezach studenckich (np. Lip Dub Uniwersytetu Jagiellońskiego), udzielał się naukowo i rozrywkowo w piśmie mówionym „Gadający Pies”. Od 2011 roku prowadził kanał w serwisie YouTube, na którym publikował filmy ze swoim udziałem.

2 marca 2017 roku wracając z pracy w Instytucie Farmakologii PAN został potrącony przez samochód. Kierowca natychmiast się zatrzymał i wezwał pomoc. Lekarze określili jego stan jako ciężki ale stabilny. Został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. Zmarł 6 kwietnia, informacja o tym została podana dziś rano.

Źródło: tvp.info

...

Zobacz również