Nie żyje polski aktor. Grał m.in. w dramacie Jana Pawła II

Nie żyje polski aktor. Grał m.in. w dramacie Jana Pawła II Źródło: pikio

Nie żyje polski aktor który ma na koncie aż 70 ról. Grał w wielu sztukach teatralnych, znany był jako osoba bardzo religijna. Osobiście poznał Karola Wojtyłę zanim ten został papieżem.

Nie żyje polski aktor, urodzony w małopolskiej Skawinie. Syn lokalnego organisty od dziecka był wychowywany w bardzo katolickiej rodzinie, co przełożyło się później na jego działalność. Swoje pierwsze kroki stawiał w Teatrze Rapsodycznym, gdzie uczył się sztuki aktorskiej.

Nie żyje polski aktor. Zaczynał swoją karierę na deskach teatru

24 maja w wieku 87 lat zmarł Tadeusz Szybowski, aktor teatralny, który rzemiosłem aktorskim zajmował się od lat 50 XX wieku. Pochodził z artystycznej rodziny, ojciec był organistą kościelnym, a jeden z braci śpiewakiem operowym. W swojej karierze Szybowski zagrał aż 70 ról teatralnych i filmowych.

Urodzony w 1932 roku aktor znany jest m.in. z roli księdza spowiednika w dramacie Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" reżyserowanego przez Krystynę Skuszankę. Tadeusz Szybowski grał w tym samym teatrze co Karol Wojtyła, poznał go też osobiście, zanim ten został papieżem. Aktor występował w jednym zespole teatralnym z Wojtyłą grając z nim w "Królu Duchu" Juliusza Słowackiego.

Szybowski w późniejszym okresie przez 30 lat grał Teatrze Słowackiego, w którym doczekał się aktorskiej emerytury.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Znany nie tylko z teatru ale i telewizji. Patriotryczna przeszłość aktora

Aktor grał również w wielu spektaklach telewizyjnych i serialach, w roli telewizyjnej debiutował w filmie "Kowal, pieniądze i gwiazdy" z 1962 roku. Natomiast pierwszym serialem aktora było "Blisko, coraz bliżej" z 1982 roku. Ostatnią rolę aktora w telewizji były "Przygody dobrego wojaka Szwejka" w 1999 roku. Aktor zaliczył także epizod jako narrator filmu dokumentalnego "Łucznik" z 1978 roku.

Szybowski pochodził z antykomunistycznej rodziny, więc w okresie PRL-u niejednokrotnie miał problemy z władzami kraju. Jeden z braci aktora był księdzem, który w 1947 roku udzielił ostatniego namaszczenia Józefowi Kurasiowi znanemu pod pseudonimem "Ogień". Za ten czyn brat Szybowskiego został skazany na karę pozbawienia wolności. Przez to też aktor nie mógł podjąć studiów.

 

  1. Natalia Kukulska po latach zdradziła coś niesamowitego o Zbigniewie Wodeckim. Aż trudno w to uwierzyć
  2. Dramat Poli Raksy. Legendarna aktorka w bardzo GORZKICH słowach podsumowała swoją karierę. Będziecie płakać
  3. Afera wokół żony Sławomira na festiwalu Polsatu. Widzowie przecierali oczy ze zdumienia, ona wystąpiła bez bluzki?!
  4. Gościom opadły szczęki. Nagle na wesele wparowała Magda Gessler i zrobiła niezłe show, nagranie hitem sieci
  5. Awantura w pałacu. Zalana łzami księżna Kate spakowała walizki i się wyniosła
  6. Przerażający wypadek w Małopolsce. Autokar stanął w płomieniach, w środku 70 osób

Źródło: Gość niedzielny

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu