Świat miłośników zwierząt pogrążył się w żałobie. Nie żyje ostatni samiec wyjątkowego podgatunku, o którego zdrowie walczono jednak do samego końca. Nosorożec biały północny o imieniu Sudan został właśnie uśpiony.

Ostatnie lata życia zwierzę spędziło w rezerwacie Ol Pejeta. Na świecie pozostały jedynie dwie samice podgatunku, z których jedna jest jednak bardzo słaba, a druga bezpłodna. Nosorożec miał 45 lat, a do jego śmierci doprowadziła poważna choroba.

Ostatni nosorożec biały północny nie żyje

– Sudan był leczony z powodu komplikacji zdrowotnych związanych z wiekiem. (…) Jego stan pogorszył się znacząco w ciągu 24 godzin. Nie mógł wstać i bardzo cierpiał – czytamy w uzasadnieniu decyzji kierownictwa rezerwatu.

– Wszyscy w Ol Pejeta jesteśmy zasmuceni śmiercią Sudana. Był wielkim ambasadorem swego gatunku – powiedział za to Richard Vigne, który kieruje placówką.

Czy nosorożce da się „uratować”?

Co ciekawe, naukowcy starają się, aby w przyszłości na świecie znów pojawili się kolejni przedstawiciele podgatunku. Przed śmiercią Sudana pobrano więc jego materiał genetyczny.

– To daje nadzieję na przyszłe próby reprodukcji nosorożca białego północnego przy użyciu zaawansowanych technologii komórkowych – poinformowali specjaliści od rozrodu zwierząt, pracujący przy ogrodzie zoologicznym w San Diego w Kalifornii.

Naukowcy chcą połączyć podgatunki północny i południowy, którego hybrydę mogłaby donosić surogatka. Brane pod uwagę jest także… klonowanie.

Nosorożec biały północny
Fot. Twitter

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Śmiercionośna epidemia przy polskiej granicy. Coraz więcej zachorowań
  2. Polityk wypowiada wojnę Polakom! Chce zlikwidować śmierdzących ludzi
  3. Czekasz na zwrot podatku? ZAPOMNIJ

Czy ludzie powinni włożyć więcej pracy w ochronę zagrożonych gatunków?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Pierwszego zna każdy, a następne? Jeśli poznajesz te memy, jesteś weteranem internetu


Te zwierzęta naprawdę lubią zimę! [ZDJĘCIA]

Zobacz również