Reklama

Nie żyje legendarna postać. Świat już nie będzie taki sam

Nie żyje legendarna postać. Świat już nie będzie taki sam

Broadway już nigdy nie będzie taki sam. Zmarł niekwestionowany "Król Broadwayu", którego nazwisko pojawiło się na tysiącach plakatów. Miał 91 lat, jego odejście na zawsze odmieni wizerunek całej sztuki teatralnej.

Reklama

Broadway stracił swojego króla, fani teatru w żałobie. W niedzielę w wieku 91 lat zmarł Neil Simon - najbardziej popularny dramaturg i autor scenariuszy filmowych. Przez całą Amerykę nazywany był "Królem Broadwayu" - od lat 60. do 90. co sezon wypuszczał nową sztukę. A każda kolejna osiągała wielki sukces kasowy. - W swoich sztukach czerpał z własnych doświadczeń chłopca dorastającego w czasach wielkiej depresji w żydowskiej rodzinie na Bronksie, jednak jego dzieła znajdowały rzesze wiernych odbiorców wśród bywalców teatrów na całym świecie - czytamy o Simonie w londyńskim Reuters.

Reklama

Broadway stracił największą legendę. Miłośnicy sceny teatralnej nie mogą w to uwierzyć

Fani nie mogą uwierzyć w to, że już nigdy więcej nie będzie im dane zobaczyć nowej sztuki Neila Simona. Dramaturg otrzymał przez całe życie wiele nagród i nominacji do Oscara. W 1991 roku uhonorowany został Nagrodą Pulitzera za dramat "Zagubieni w Yonkers". Jest również dramaturgiem, który uzyskał najwięcej nagród Tony w historii. Dramaturg wielokrotnie wspominał, że nie pojmuje jak działa Broadway. Wiele jego sztuk zostało okrzyknięte prawdziwym arcydziełem, choć przykładowo "Wspomnień z Brighton Beach" z 2009 roku zdjęto z afiszu już po tygodniu. Mimo to zawzięcie tworzył. Na Broadwayu znajduje się nawet teatr jego imienia - Neil Simon Theatre. - Wiem, że osiągnąłem szczyt nagród. Nie ma już pieniędzy, które ktoś mógłby mi zapłacić, a których bym potrzebował. Nie ma żadnych nagród, które mogliby mi dać, a których jeszcze nie wygrałem. Nie mam już powodu, dla którego miałbym pisać inną sztukę, niż tę, że żyję i lubię to robić - opowiadał w 1997 roku. Spoczywaj w pokoju.

Reklama


ZOBACZ TAKŻE:
  1. Rozpacz w domu Katarzyny Dowbor. Gwiazda jest ciężko chora
  2. Makabra w Polsce! Bestie nagrywały dziecko płonące w samochodzie
  3. Papież Franciszek abdykuje?! Arcybiskup ujawnia szokujący skandal
  4. Na zlecenie zabili psa siekierą! Powód rozerwie ci serce
Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?