W wieku 74-lat zmarł zmagający się od lat z chorobą Parkinsona, jeden z najsłynniejszych pięściarzy na świecie – Cassius Marcellus Clay Jr a.k.a Muhammad Ali. O śmierci legendy poinformowała jego rodzina.

W ubiegły czwartek Ali trafił do jednego ze szpitali w Phoenix z powodu na pierwszy rzut oka niegroźnych problemów z oddychaniem. Mimo, że nic się nie zanosiło na tragiczny koniec wizyty w szpitalu, pięściarz zmarł w nocy z piątku na sobotę.

Legenda światowego boksu od lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Ostatnimi czasy przechodził także zakażenia dróg moczowych, co wyraźnie pogorszyło jego stan zdrowia.

Ali zapisał się w historii pięściarstwa m.in. jako złoty medalista podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie, później uzyskał wielką sławę jako bokser zawodowy. Jako jedyny pięściarz w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy. Stoczył 61 walk, wygrał 56 pojedynków (z czego 37 przez nokaut). Poniósł tylko 5 porażek. Przeszedł na islam i znany był ze swych poglądów antywojennych, które nie raz demonstrował w kontekście amerykańskiej interwencji w Wietnamie. Zmagał się z chorobą Parkinsona, w wyniku której zmarł. Lekarze uważali, że jest ona spowodowana stylem walki boksera, który często wręcz zapraszał przeciwnika do uderzenia go i przyjmował wiele ciosów (specyficzna niska garda).

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

bh

...

Zobacz również