Nie żyje słynny laureat Nagrody Nobla

Nie żyje słynny laureat Nagrody Nobla

Nagroda Nobla była dla niego ogromnym wyróżnieniem. Odszedł 11 sierpnia 2018 roku w wieku 85 lat. O śmierci poinformowali jego najbliżsi.

Nie żyje słynny pisarz Vidiadhar Surajprasad Naipaul. Odszedł w swoim domu w Londynie otoczony najbliższą rodziną.

Nagroda Nobla: za co ją otrzymał?

Naipaul otrzymał Nagrodę Nobla w 2001 roku w dziedzinie literatury. Został doceniony za swoje genialne książki podróżnicze, w których skupiał się głównie na życiu ludzi w Malezji, Pakistanie, Iranie i Indonezji. Krytycznie oceniał wpływ islamskiego fundamentalizmu na życie społeczne i instytucje polityczne w owych państwach.

Kim był Vidiadhar Surajprasad Naipaul?

Vidiadhar Surajprasad Naipaul urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Chaguanas w pobliżu Port-of-Spain w Trynidadzie i Tobago w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii. Jego ojciec był pisarzem i wzorem dla syna w rozwijaniu pasji. Vidiadhar po ukończeniu szkoły średniej otrzymał stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Anglii. Pisarz próbował tworzyć podczas studiów, lecz depresja i samotność były dużym utrudnieniem. Noblista skończył studia w 1953 roku. Wtedy też zmarł jego ojciec. Mężczyzna niedługo potem założył rodzinę. Ożenił się z Patricią Ann Hale, która wspierała jego karierę. Vidiadhar pisał głównie eseje, beletrystykę i reportaże.

Jakie były największe dzieła Vidiadhar'a Surajprasad Naipaul?

Był uznawany za jednego z najważniejszych twórców XX wieku. Jego największymi dziełami są: "Masażysta cudotwórca", "Nasza ulica", "Marionetki", "W wolnym kraju", "Pół życia", "Podróż karaibska do pięciu społeczeństw kolonialnych", "Indie: miliony zbuntowanych". Zmarł 6 dni przed swoimi 86 urodzinami. Smutek z powodu odejścia słynnego artysty wyrazili wielcy twórcy i politycy, m.in. premier Indii. Zobacz także:
  1. Olbrychski wściekły na rodzinę Wodeckiego. Niezrozumiała decyzja po śmierci
  2. To dlatego nie przyszedł na pogrzeb?! Kora upokorzyła Terleckiego
  3. Żałoba w domu Pazury. „Straciliśmy członka rodziny”
  ilustracja Źródło: ksiazki.wp.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News