Nie żyje kultowa polska aktorka! Miliony z nas kochały ją za uśmiech i hitowe role

Nie żyje kultowa polska aktorka! Miliony z nas kochały ją za uśmiech i hitowe role

Tę aktorkę pamiętać będą wszyscy Polacy. Zarówno ci młodzi jak i starsze pokolenia pokochały ją za uśmiech i kultowe role.

Alina Janowska zmarła w wieku 94 lat. Od dawna media donosiły, iż cierpiała na alzheimera. Pozostawała pod opieką męża - byłego olim­pij­skiego szer­mierza i architekta, Woj­ciecha Za­błoc­kiego. Ten przyznawał, że w ostatnim czasie kontakt z żoną był utrudniony.

Spektakularna kariera

Janowska zadebiutowała w 1946 roku, w łódzkim Teatrze Syrena. To tam zauważył ją asystent Leonarda Buczkowskiego i zaprosił do współpracy w "Zakazanych piosenkach", gdzie zagrała uliczną śpiewaczkę.

Aktorkę najlepiej zapamiętamy jednak z serialu "Wojna domowa" Jerzego Guzy, opowiadającym o konflikcie pokoleń. Jej ostatnią rolą była ta w "Ostatniej akcji". Janowska grała również w "Złotopolskich". To właśnie z serialu, w którym wcieliła się w Eleonorę Gabryjel, mogą pamiętać ją reprezentanci młodszego pokolenia.

Aktorka miała bardzo szerokie horyzonty. Mogliśmy ją widywać nie tylko na ekranie ale i estradzie. Po przerwie wróciła do grania w filmach wraz z obrazem Jerzego Passendorfera pt. "Powrót". Później wystąpiła między innymi jako Lucyna w "Samsonie" Andrzeja Wajdy i Barbary Sass oraz w komedii obyczajowej "Smarkula" Leonarda Buczkowskiego.

Jej drugim mężem był Wojciech Zabłocki. Alina Janowska miała troje dzieci – córkę Agatę, syna Michała Zabłockiego oraz córkę Katarzynę.

źródło: onet.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News