To przytłaczająca informacja dla wszystkich Polaków. Szczególnie tych ze środowisk naukowych i politycznych. Zmarła postać tak wybitna, że jej twórczość na zawsze odmieniła dyskurs społeczny i historyczny w kraju.

W wieku 93 lat odszedł profesor Jerzy Kłoczewski. Pełnił wysokie funkcje na wielu, polskich uniwersytetach. Był dziekanem Wydziału Nauk Humanistycznych KUL. Poza tym nadzorował m.in. Katedrę Historii Średniowiecznej i Katedrę Historii Kultury Polskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Dramat w rodzinie Lewandowskiego. Zmarł mu ojciec, a jego matka…

Działalność naukowa i polityczna

Kłoczewski zostanie zapamiętany, jako rekonstruktor idei Europy Środkowo-Wschodniej. Profesor miał również ogromny udział w dyskusji nad rolą chrześcijaństwa w Polsce i Europie. Był jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej. Należał do rady Polskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Profesor nie bał się działalności politycznej. Był senatorem I kadencji. W dobie transformacji ustrojowej pozostawał również przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Lubelszczyzny.

ZOBACZ TAKŻE:  Kochał go cały świat. Dzisiaj zmarł zapomniany w polskim bloku

Jerzy Kłoczewski odegrał istotną rolę w rozwoju polskiej nauki i wiedzy o chrześcijaństwie. Nie tylko był wybitnym historykiem ale i sam historię tworzył. Profesor uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Informację o śmierci Kłoczewskiego podał Instytut Europy Środkowo-Wschodniej, którego profesor był założycielem.

źródło: Onet

Znani ludzie, którzy opuścili nas w 2017 roku

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach

...

Zobacz również