Polska w żałobie! Nie żyje legenda walki o niepodległość

Polska w żałobie! Nie żyje legenda walki o niepodległość

Media obiegła właśnie niezwykle smutna wiadomość. Nie żyje gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, który dla kolejnych pokoleń Polaków pozostawał prawdziwym wzorem patriotyzmu oraz oddania dla ojczyzny. Bohater miał 101 lat.

Informacja o śmierci powstańca została przekazana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Cała Polska pogrążyła się więc właśnie w głębokiej, niewysłowionej żałobie.

Nie żyje gen. Zbigniew Ścibor-Rylski

- Bardzo smutna wiadomość. W wieku 101 lat odszedł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski "Motyl". ‬‪Cześć Jego pamięci!‬ - czytamy w oficjalnym poście na stronie muzeum na Facebooku.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski - kim był?

Ścibor-Rylski był znany opinii publicznej przede wszystkim jako najstarszy żyjący powstaniec warszawski. Warto przypomnieć, że walczył także w kampanii wrześniowej, a za swoje zaangażowanie w walkę wyzwoleńczą uhonorowano go Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, a także Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Wojskowy pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Jego bohaterska, patriotyczna postawa bez wątpienia nigdy nie zostanie zapomniana. W ostatnim czasie Ścibor-Rylski czuł się coraz gorzej. Dotrwał jednak do kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czym dał Polakom wyjątkowe świadectwo. My także przesyłamy więc szczere kondolencje rodzinie oraz przyjaciołom powstańca, który może stanowić prawdziwy wzór oraz symbol walki o najwyższe wartości.

Czy Zbigniew Ścibor-Rylski był w UB?

Warto przypomnieć, że przez wiele lat Instytut Pamięci Narodowej oraz krajowa prawica podejrzewały Ścibor-Rylskiego o współpracę z UB. Sam bohater stanowczo zaprzeczał jednak tym doniesieniom, zapewniając, że był jednie "wtyczką, która ostrzegała ludzi na celowniku bezpieki".

ZOBACZ TAKŻE: Oglądaliśmy go w Dzień Dobry TVN. Nie żyje

ZOBACZ TAKŻE: Kora na wzruszającym zdjęciu z wnukiem. Opublikowała je synowa piosenkarki

ZOBACZ TAKŻE: Ogromna burza po śmierci Kory! „Nie przegrała żadnej, pi*przonej walki!”

ZOBACZ TAKŻE: Postrzelił psa, czworonóg jest w ciężkim stanie. Szukamy sprawcy

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News