Nie żyje człowiek, którego filmy zachwycały nas wszystkich

Nie żyje człowiek, którego filmy zachwycały nas wszystkich

Kiedy ktoś odchodzi, zawsze pozostawia po sobie smutek. Na ogół ogarnia on bliskich zmarłego, ale czasem, kiedy odchodzi ktoś wybitny, rozpacza więcej osób. Nie żyje człowiek, którego dzieła filmowe zachwycały nas wszystkich.

W Stanach Zjednoczonych zmarł Leszek Kałuża, niesamowicie uzdolniony animator, reżyser i współtwórca Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Mężczyzna przez wiele lat zachwycał nas wszystkich swoją twórczością. Urodził się w 1930 roku w Olkuszu. Interesował się animacją od 6 roku życia, kiedy po raz pierwszy go oczarowała. Zawodowo zaczął się nią zajmować w 1947 roku.

Nie żyje Leszek Kałuża

- Dokładnie pamiętam moją pierwszą kreskówkę. To była historyjka chłopaka w moim wieku, który z procy trafił w ptaszka. Oczywiście był happy end - ptaszek otworzył oczy – wspominał Leszek Kałuża w rozmowie przeprowadzonej w 2009 r. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w 1960 roku. "Od dziecka marzyłem o Ameryce. Cały "Dziki Zachód" był dla mnie drugim snem. Kowboje i Indianie, poszukiwacze złota i filmy rysunkowe to był magnes. Szansa na spełnienie tych planów nadarzyła się, gdy jako członek delegacji filmowców zawitaliśmy do studia w Zagrzebiu z rewizytą" - opowiadał o swoim marzeniu. Kałuża brał udział w takich animacjach jak "Casper" czy "Popeye", razem z żoną wyjechali nawet do Hollywood, oboje związali się ze studiem Hanna-Barbera. Współtworzyli takie hity filmowe jak te z Misiem Yogi, Flinstonami, Jetsonami, Supermanem, Batmanem i Scooby Doo. Wyprodukował również wiele własnych filmów: "Potpourri", "The Owl and the Pussycat", "Oh Lala", "Why" i "Boogie Woogie Cat". Pokazywane były ona na międzynarodowych festiwalach filmowych, a także wielokrotnie nagradzane. Swoje ostatnie dni przeżył w stanie Oregon. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Wojna w show-biznesie! Foremniak urządziła Olszówce koszmar
  2. Skandal z gwiazdą Disco Polo! Widownia przecierała oczy
  3. Tragiczna wiadomość dla polskiego sportu. NIE ŻYJE wybitna postać
  4. Widzowie płaczą po DDTVN! Polacy stworzyli Komendzie piekło, jego koszmar trwa
  5. Justyna Żyła przekroczyła wszelkie granice. Okrutnie poniżyła męża, wszystko zrelacjonowała
Źródło: slask.onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News