Polska w żałobie. Nie żyje legenda polskiej polityki

Polska w żałobie. Nie żyje legenda polskiej polityki

Cała Polska pogrążyła się w ciężkiej żałobie. Nie żyje legenda polskiej polityki. Zmarła niespodziewanie w wieku 70 lat - straciliśmy drogą przyjaciółkę, działaczkę społeczną i jedną z ważnych postaci w polskiej historii.

Nie żyje mecenas Ewa Juszko-Pałubska. Kobieta zmarła w wieku 70 lat. Adwokat, która w latach 80-tych broniła działaczy "Solidarności", przez lata więziona z rozkazu SB, przed śmiercią odznaczona wieloma orderami. Zmarła 16 lipca. Pogrzeb odbędzie się 19 lipca o godzinie 10:30 w kaplicy cmentarnej w Piotrkowie.

Nie żyje Ewa Juszko-Pałubska. Kim była legenda polskiej polityki?

Ewa Juszko-Pałubska zaczęła się udzielać politycznie w latach 80-tych. Właśnie wtedy, jako aktywistka, broniła podziemnej "Solidarności". Za swoją działalność na rzecz opozycji trafiła do więzienia. W sfabrykowanym przez SB procesie skazano ją na 5 lat więzienia, co następnie skrócono do lat czterech. Do zawodu adwokata wróciła dopiero w 1993 roku. Za swoją działalność otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także krzyż "Semper Fidelis". Wielokrotnie była przytaczana jako przykład dobrej postawy obywatelskiej. Zapraszano ją do muzeów i szkół na specjalne wykłady. Po wyjściu z więzienia nie starała się jednak powrócić do polityki. - Na wniosek prokuratora generalnego zostałam przez prezydenta RP [Lecha Wałęsę - red.] ułaskawiona poprzez zatarcie skazania. Zaczęły powstawać komitety obywatelskie, zaangażowałam się. Byłam dyrektorem biura poselsko-senatorskiego OKP w Piotrkowie i pracownikiem Senatu. Potem nawet była poważna propozycja, żebym została senatorem. Ale odmówiłam. Uważam, że już wtedy nie chcę do polityki, że polityka do kurtyzana. Nie zmieniłam zdania do dziś - mówiła dziennikarzom Ewa Juszko-Pałubska. Lech Wałęsa był w bliskich relacjach z Ewą Juszko-Pałubską. Razem zmierzali swoimi działaniami dla "Solidarności" w jednym, wspólnym kierunku. Z pewnością śmierć dawnej przyjaciółki sprawiła byłemu prezydentowi wiele żalu i smutku. Składamy szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim pani Ewy. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Do będzie katastrofa! PKW apeluje do prezydenta Dudy
  2. Morawiecki zaatakowany przez wściekły tłum. Ledwo uszedł
  3. Gersdorf się nie poddaje! Właśnie brutalnie uderzyła w PiS
  4. Dlaczego pies je trawę? Kiedy powinieneś reagować, żeby sobie nie zaszkodził
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News