Cała Polska pogrążyła się w ciężkiej żałobie. Nie żyje legenda polskiej polityki. Zmarła niespodziewanie w wieku 70 lat – straciliśmy drogą przyjaciółkę, działaczkę społeczną i jedną z ważnych postaci w polskiej historii.

Nie żyje mecenas Ewa Juszko-Pałubska. Kobieta zmarła w wieku 70 lat. Adwokat, która w latach 80-tych broniła działaczy „Solidarności”, przez lata więziona z rozkazu SB, przed śmiercią odznaczona wieloma orderami. Zmarła 16 lipca. Pogrzeb odbędzie się 19 lipca o godzinie 10:30 w kaplicy cmentarnej w Piotrkowie.

Nie żyje Ewa Juszko-Pałubska. Kim była legenda polskiej polityki?

Ewa Juszko-Pałubska zaczęła się udzielać politycznie w latach 80-tych. Właśnie wtedy, jako aktywistka, broniła podziemnej „Solidarności”. Za swoją działalność na rzecz opozycji trafiła do więzienia. W sfabrykowanym przez SB procesie skazano ją na 5 lat więzienia, co następnie skrócono do lat czterech. Do zawodu adwokata wróciła dopiero w 1993 roku.

Za swoją działalność otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także krzyż „Semper Fidelis”. Wielokrotnie była przytaczana jako przykład dobrej postawy obywatelskiej. Zapraszano ją do muzeów i szkół na specjalne wykłady. Po wyjściu z więzienia nie starała się jednak powrócić do polityki.

– Na wniosek prokuratora generalnego zostałam przez prezydenta RP [Lecha Wałęsę – red.] ułaskawiona poprzez zatarcie skazania. Zaczęły powstawać komitety obywatelskie, zaangażowałam się. Byłam dyrektorem biura poselsko-senatorskiego OKP w Piotrkowie i pracownikiem Senatu. Potem nawet była poważna propozycja, żebym została senatorem. Ale odmówiłam. Uważam, że już wtedy nie chcę do polityki, że polityka do kurtyzana. Nie zmieniłam zdania do dziś – mówiła dziennikarzom Ewa Juszko-Pałubska.

Lech Wałęsa był w bliskich relacjach z Ewą Juszko-Pałubską. Razem zmierzali swoimi działaniami dla „Solidarności” w jednym, wspólnym kierunku. Z pewnością śmierć dawnej przyjaciółki sprawiła byłemu prezydentowi wiele żalu i smutku.

Składamy szczere kondolencje rodzinie i wszystkim bliskim pani Ewy.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do będzie katastrofa! PKW apeluje do prezydenta Dudy
  2. Morawiecki zaatakowany przez wściekły tłum. Ledwo uszedł
  3. Gersdorf się nie poddaje! Właśnie brutalnie uderzyła w PiS
  4. Dlaczego pies je trawę? Kiedy powinieneś reagować, żeby sobie nie zaszkodził

Gwiazdy, które zmarły przedwcześnie w niewyjaśnionych okolicznościach. Wstrząsające

Jej walkę ze śmiertelną chorobą obserwowały miliony... Zmarła, gdy się tego nie spodziewała

Zobacz również