Charles Kao Kuen był wybitnym naukowcem, który jest nazywany ojcem światłowodów. Teraz cały świat okrążyła wiadomość o śmierci tego wspaniałego laureata Nagrody Nobla.

Charles Kao Kuen w 2009 został laureatem Nagrody Nobla dzięki udowodnieniu, że światłowody mogą być używane do celów komunikacyjnych. Nie była to jednak jego pierwsza nagroda naukowa, jaką otrzymał. Pochodzący z Hongkongu naukowiec zdobył również Medalu Faradaya w 1989 roku i Medalu Alexandra Grahama Bella w 1985 roku.

Nie żyje Charles Kao Kuen

Naukowiec od lat zmagał się z poważną chorobą, świadomość społeczna na jej temat wciąż jest bardzo znikoma. Dlatego Charles Kao Kuen wraz ze swoją żoną Gwen Kao Wong May-wan założyli Fundację Charlesa K Kao na rzecz walki z Chorobą Alzheimera.

Choroba Alzheimera u naukowca została zdiagnozowana w 2004 roku, mimo to Charles nie zaprzestał swojej pracy i kontynuował ją, na tyle ile mógł. Informacja o jego śmierci została zamieszczona na stronie fundacji. Naukowiec zmarł w niedzielę około 11:45 czasu lokalnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pierwsze objawy choroby Przybylskiej były niegroźne. Tak możesz się przed nią uchronić

Czym jest choroba Alzheimera?

Jest to nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna. Początkowe symptomy choroby często są brane za objawy starszego wieku, czy stresu. Najczęściej pierwszym objawem jest trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń, następnie pojawia się splątanie, drażliwość, agresja, wahania nastroju, trudności językowe, utrata pamięci długotrwałej.

Niestety chorzy wraz z rozwojem swojej dolegliwości wycofują się z życia rodzinnego i społecznego. Dodatkowo w późniejszych stadiach rozwoju choroby dochodzi do powolnego zaniku funkcji życiowych, co kończy się zgonem pacjenta. Średnia długość życia po postawieniu diagnozy wynosi 7 lat.

Choroba najczęściej spotykana jest u osób po 65. roku życia. W 2006 na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona chorych. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa smoleńska: Furia PiS-u po decyzji trybunału. „Nie zrobiono nic”
  2. Rewolucja w Lotto! Będzie dużo łatwiej
  3. Kora przeżyła koszmar. Nieznane, tragiczne fakty z życia artystki

Dramatyczne wyznania gwiazd! Cierpią na psychiczne choroby

źródło: rp.pl

Redaktor portalu Pikio.pl. Absolwent ratownictwa medycznego na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Człowiek ciekawy świata, komentujący to, co go otacza.