Zmarł Podpułkownik Zbigniew Matysiak, pseudonim „Kowboj”, weteran II wojny światowej oraz członek podziemia antykomunistycznego. Miał 82 lata.

Zbigniew Matysik urodził się 1926 roku w Lublinie. Był harcerzem Związku Harcerstwa Polskiego, żołnierzem a po wojnie więźniem politycznym.

W 1943 roku wstąpił do lubelskiej grupy konspiracyjnej, skąd w marcu 1944 przeniósł się do do oddziału „Romana” w zgrupowaniu mjr. Hieronima Dekutowskiego pseudonim „Zapora”. Tam był członkiem najliczniejszej grupy Armii Krajowej na Suwalszczyźnie, która składała się aż z 6 grup żołnierzy, pod dowództwem wyżej wspomnianego „Zapory”. W składzie tej grupy brał udział w co najmniej 20 akcjach, z 60 wykonanych przez cały oddział.

Największym sukcesem grupy było rozbicie w maju 1944 roku niemieckiej kolumny składającej się z 16 pojazdów. Prawdopodobne, że Matysiak był również w grupie która ruszyła na odsiecz walczącej Warszawy, która jednak nie zdołała sforsować Wisły.

Podpułkownik Zbigniew Matysiak nie żyje. Jego historia zachwyca

Po wojnie był więziony w zamku Lubelskim oraz w więzieniach w Sieradzu i na Mokotowie. Po opuszczeniu zakładu karnego odnotował pasmo sukcesów sportowych. Był 10-krotnym Mistrzem Polski w rajdach motocyklowych. Próbował również swoich sił jako kolarz, bokser, narciarz, ale także trener.

W sierpniu tego roku, minister Mariusz Błaszczak chciał mu wręczyć awans za zasługi w trakcie II wojny światowej, oraz za propagowanie pamięci o wojnie i przekazywanie jej młodym pokoleniom. Na mocy decyzji ministra, major Zbigniew Matysik został awansowany na stopnia podpułkownika. Niestety, przez zły stan zdrowia nie był w stanie odebrać awansu. Błaszczak złożył uhonorowanie podpułkownika na ręce córki weterana.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Załamany Hołdys prosi o pomoc. Aktorka w ciężkim stanie po wypadku
  2. Wyciek tajnego przekazu PiS dla dziennikarzy! Co za wpadka
  3. Beata Tyszkiewicz się z tego nie zwierza! Poruszająca działalność gwiazdy

10 niewyjaśnionych śmierci w III RP [ZDJĘCIA]


Znani Polacy, którzy przegrali walkę z rakiem [ZDJĘCIA]

ŹRÓDŁOniezależna.pl

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.