Nie żyje biskup senior Alojzy Orszulik, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Nie żyje biskup senior Alojzy Orszulik, uczestnik obrad Okrągłego Stołu Źródło: Commons.wikimedia.org

Nie żyje biskup senior Alojzy Orszulik. Duchowny poświęcił pracy kapłańskiej aż sześć dekad swojego życia. Miał swój udział w słynnych negocjacjach przy Okrągłym Stole.

Nie żyje łowicki biskup senior. Alojzy Orszulik zmarł w wieku 91 lat. Informację o śmierci duchownego podają serwisy informacyjne. Potwierdził je polski Kościół. 

Alojzy Orszulik urodził się w 1928 roku. Biskup łowicki pochodził z rolniczej rodziny. Przez wybuch drugiej wojny światowej przerwał edukację na czterech klasach szkoły powszechnej. W trakcie okupacji dorabiał jako pracownik fizyczny.

Kilkanaście lat po wojnie zadecydował o wybraniu drogi duchownego. Święcenia w 1957 roku z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rok później ukończył Prawo Kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Do końca swojego życia swoją posługę związał z kapłaństwem.

W latach 1961-1989 prowadził wykłady z prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 60. był też asystentem w Katedrze Prawa Rzymskiego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Pracował w sekretariacie episkopatu Polski, zaczynając od referenta, a kończąc na biurze prasowym. Był aktywny na wielu płaszczyznach - na początku lat 70. odpowiadał za rozmowy kościoła z państwem w sprawie "ustawy o uwłaszczeniu Kościoła na Ziemiach Zachodnich i Północnych".

W sprawach świeckich zostanie zapamiętamy jako uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Biskup reprezentował tam polski Kościół, wsłuchując się w rozmowy między dawnymi elitami władzy, a ludźmi "Solidarności". W trakcie rozmów w magdalence w 1988 roku i późniejszym negocjacji przy Okrągłym Stole pełnił obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL.

Miał znaczny udział w przygotowaniach Kościoła na pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Biskup Orszulik wniósł ogrom pracy, która przełożyła się na unormowanie stosunków Polski z Watykanem - co zostało zwieńczone podpisaniem tzw. konkordatu w 1993 roku.

źródła: Onet, Wikipedia

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News