Polacy pogrążyli się w żałobie, media przekazały smutną wiadomość. Nie żyje Stanisław Opiela

Polacy pogrążyli się w żałobie, media przekazały smutną wiadomość. Nie żyje Stanisław Opiela Źródło: pixabay.com xaam-fotografiert

Nie żyje Stanisław Opiela, przykre informacje zostały potwierdzone w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej. Dla wielu osób to niepowetowana strata. Zmarły był dla nich niesamowitą inspiracją, motywatorem i wzorem. To już koniec pewnego rozdziału.

Nie żyje zasłużony dla wielu osób duchowny. Ojciec Stanisław Opiela był dobrze znany za granicą, szczególnie w Rosji, Francji i Watykanie. Jego śmierć odbiła się szerokim echem w tysiącach klasztorów na całym świecie.

Nie żyje wieloletni zakonnik i kapłan

- W poniedziałek wieczorem zmarł w Warszawie o. Stanisław Opiela SJ - Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w latach 1985-1991 oraz pierwszy Przełożony Niezależnego Regionu Rosyjskiego w latach 1992-1998 - poinformował na stronie internetowej zakon jezuitów. Stanisław Opiela miał 83 lata, niedługo odbędzie się jego pogrzeb.

Stanisław Opiela przez 66 lat pełnił funkcję zakonnika, a przez 51 lat swojego życia był jednocześnie kapłanem. Jak już wiadomo, uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 lipca o 11:00 w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Ciało Stanisława Opieli tego samego dnia spocznie w grobowcu Ojców Jezuitów na warszawskich Powązkach. Kondukt żałobny wyruszy o 13:00.

Stanisław Opiela był dobrze znany za granicą, prezydent Francji odznaczył go medalem

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ojciec Stanisław Opiela w 1964 roku ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, krótko potem zdecydował się na studia filozoficzne w Chantilly i teologiczne w Lyonie. Od zawsze czuł powołanie - święcenia kapłańskie przyjął 27 czerwca 1970 roku. Najpierw pracował jako duszpasterz akademicki, po czym po 2 latach wyjechał do Rzymu, aby tam napisać i obronić doktorat z filozofii oraz pracować w polskiej sekcji watykańskiego radia.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalne doniesienia o Mateuszu Morawieckim. Niestety, żywioły uderzyły w jego dom, wstrząsające zdjęcie
2. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące

Kiedy wrócił do Polski, w 1981 roku udało mu się wznowić wydawanie "Przeglądu Powszechnego". Stanisław Opiela stał się automatycznie redaktorem naczelnym. W czasie stanu wojennego pracował jako kapelan więzienny. W 1992 roku otrzymał tytuł pierwszego przełożonego Niezależnego Regionu Rosyjskiego, a także zaistniał dzięki doprowadzeniu do zarejestrowania w Rosji zakonu jezuitów. W 2001 roku zaczął pracować w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy, potem wyjechał do Strasburga. Od wielu lat był kapelanem Domu Lekarza Seniora. Ostatnie kilka lat swojego życia spędził w Kolegium Księży Jezuitów. Ojciec Stanisław Opiela w 2018 roku został odznaczony Opielę Orderem Legii Honorowej przez prezydenta Francji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miarka się przebrała, Magda Gessler nie powstrzymała wściekłości. Poszło o jej wygląd, padły mocne słowa
  2. Mieli walczyć "na niby". Jeden z zawodników doznał koszmarnej kontuzji, nagranie dla widzów o mocnych nerwach (WIDEO)
  3. Chłopczyk chciał nakarmić psa. Nikt nie mógł przewidzieć, co się za chwilę stanie, nagranie mówi wszystko
  4. Mało kto wie, co łączy Eleni z bratem męża. Nie chodzi tylko o więzy rodzinne, fani przecierają oczy ze zdumienia
  5. Magda Gessler pokazała zdjęcie, ale nie przewidziała reakcji. Fanka zauważyła ważny szczegół, chodzi o włosy
  6. Anna Jantar zanim odeszła, odkryła wstrząsającą rzecz. Nie miała łatwo

Źródło: RMF24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News