Media potwierdziły tragiczną informację. Nie żyje Adam Strzałkowski, wielka strata

Media potwierdziły tragiczną informację. Nie żyje Adam Strzałkowski, wielka strata Źródło: Pixabay/Artem_Apukhtin

Smutna wiadomość obiegła całą Polskę, nie żyje Adam Strzałkowski - były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z polskich pionierów obserwacji obiektów astronomicznych przy wykorzystaniu fal radiowych. Odejście profesora to ogromna strata dla świata nauki. Kondolencje płyną z całego kraju.

Tragiczna wiadomość z kraju - nie żyje Adam Strzałkowski. Znany i szanowany profesor oraz były prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się fizyką jądrową. W listopadzie skończyłby 97 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek. 

Smutna wiadomość została potwierdzona, nie żyje prof. Adam Strzałkowski

Adam Strzałkowski urodził się 26 listopada 1923 roku w Tenczynku w okolicach Krakowa. W 1948 roku ukończył studia z fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, z którym był później związany przez lata. Jego kariera rozpoczęła się od astronomii u prof. Tadeusza Banachiewicza w Obserwatorium Astronomicznym uniwersytetu. To jego uważał za swojego pierwszego mistrza.

Razem z Olegiem Czyżewskim oraz Jerzym de Mezerem zbudowali pierwszy w Polsce radioteleskop do obserwacji Słońca. Jego praca o rozpraszaniu promieniowania w atmosferze Ziemi jest cytowana do dziś. Wspólnie z Janem Wesołowskim oraz Jerzym Janikiem wznowili także od zera pomiary promieniowania kosmicznego pod ziemią w Kopalni Soli w Wieliczce. 

Koniec lat 40. był dla niego początkiem pracy w Zakładzie Fizyki Jądra Atomowego. W tym okresie zajmował się budową cyklotronu i akceleratora elektrostatycznego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Profesor był autorem lub współtworzył ponad 160 artykułów naukowych. Bardzo wiele z nich zyskało ogromne uznanie, a także rozgłos. Wiele z jego prac zostało opublikowanych w czasopismach najwyższej rangi światowej. Niektóre zdobyły również rangę odkrycia naukowego. Są często cytowane w literaturze światowej oraz na trwałe weszły do podręczników. 

Profesor został uznany za jednego z najbardziej zasłużonych w Polsce dla rozwoju badań jądrowych. Był licznie odznaczany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Uhonorowano go między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Krzyżem Zasługi I klasy Orderu Zasługi RFN. 

Dzisiaj grzeje: 1.Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat

2. Dramatyczne wiadomości. Nie żyje 5 księży, 2 jest w ciężkim stanie

3. Świadectwo polskiego ozdrowieńca. Mężczyzna opowiedział całą prawdę o swojej chorobie

Odejście profesora jest ogromną stratą dla świata nauki. Przyczynił się on do największych odkryć w dziedzinie fizyki w naszym kraju. Z całej Polski spływają kondolencje. Pogrzeb profesora Adama Strzałkowskiego odbędzie się w piątek 31 lipca o godzinie 13.00 na cmentarzu Bronowickim w Krakowie. Rozmowa z wybitnym profesorem jest dostępna w serwisie YouTube na kanale Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje 2-letnia córeczka znanego sportowca. Miała raka mózgu i kręgosłupa
  2. Polscy kibice pobili 56-latka. Powód agresji fanów odbiera nam mowę, policja nie mogła uwierzyć
  3. Biedronka obeszła zakaz handlu. Zakupy w niedzielę mogą zrobić mieszkańcy aż 21 miast w Polsce
  4. Nagły apel policji. W nocy doszło do okrutnych czynów w polskiej miejscowości
  5. Podjęto natychmiastową decyzję o zamknięciu. Zagrożenie dla Polaków jest zbyt duże
  6. Wieki żal i smutek, wiadomość o śmierci spadła jak grom. Nie żyje Grzegorz Łatuszyński
  7. W czwartek kupisz w Biedronce 4 produkty. Piąty dowolny dostaniesz za darmo
  8. Aga zdradziła cudowny przepis na kotlety lepsze niż mielone i schabowe razem wzięte. Obiad na 2 dni zrobisz z bajeczną łatwością
  9. Z ostatniej chwili: nie żyje Andrzej Cisowski. Polacy doświadczyli ogromnej straty

Źródło: UJ EDU PL

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News