Nie żyje Polka
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 24 Października 2020

Tragiczne informacje, nie żyje wspaniała Polka. "Cudowny, skromny, wspaniały człowiek"

Nie żyje wyjątkowo ceniona Polka, smutne informacje właśnie obiegły krajowe media. Śmierć kobiety wstrząsnęła wieloma osobami, to ogromna strata.

Nie żyje ceniona Polka, jej śmierć wstrząsnęła wieloma osobami. Wyjątkowo smutne informacje obiegły krajowe media, to ogromna strata. Mieszkańcy polskiej miejscowości pogrążyli się w głębokiej żałobie, kobieta była bardzo szanowanym członkiem lokalnej społeczności.

Nie żyje ceniona Polka, wyjątkowo smutne wiadomości obiegły media

W sobotę 24 października 2020 roku nad ranem w swoim domu w Oleśnie zmarła Zuzanna Wartenberg, ceniona lekarka z Olesna, która cudem ocalała z Holokaustu. W ostatnich chwilach towarzyszyli jej synowie, Krystian i Paweł, którzy również są lekarzami. W tym roku doktor Wartenberg skończyła 90 lat, niemal do końca życia służyła porada lekarską swoim pacjentom.

- Ja się w życiu nie przepracowałam. Zawsze robiłam to, co lubię. Tylko wypełniania dokumentacji lekarskiej nie lubię, a muszę to robić. Na dodatek ta dokumentacja jest coraz głupsza. Lekarze muszą udowadniać, że nie są złodziejami ani oszustami, zamiast skupić się na pacjencie. Kiedyś wypisywałam tylko receptę, teraz muszę wypełnić cały stos dokumentów - mówiła Zuzanna Wartenberg.

Mamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeMamy potwierdzenie, nowy zakaz już od 28 października dla wszystkich Polaków. Smutne informacjeCzytaj dalej

Zuzanna Wartenberg, a wcześniej Grossbard, przyszła na świat w 1930 roku w Nowym Sączu, jako żydowskie dziecko w czasie II wojny światowej przeżyła koszmar. Dziewczynka cudem przeżyła masową egzekucję, a następnie przez 2,5 roku jej niania Aniela Hebda ukrywała ją na strychu. Po wojnie opiekunka zamieszkała z nią pod jednym dachem, lekarka opiekowała się nią do jej śmieci.

– Jeszcze pomogła mi wychować moich synów. Miała ukończone tylko cztery klasy szkoły powszechnej, ale była jednym z najmądrzejszych ludzi, jakich poznałam w życiu. Kiedy jest mi ciężko, to czasem modlę się do niej jak do świętej: „Anielo, pomóż mi”. Bo była świętą kobietą – mówiła o niej Zuzanna Wartenberg.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Dariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluDariusz Gnatowski przeszedł w życiu prawdziwą gehennę. W wywiadzie nie ukrywał swojego bóluCzytaj dalej

Nie żyje Zuzanna Wartenberg, ceniona lekarka odeszła mając 90 lat

Do Olesna przywiózł lekarkę przyszły mąż, Włodzimierz Wartenberg, aby przedstawić swoim rodzicom. Młoda doktor w 1956 roku na stałe zamieszkała w Oleśnie, była pierwszym i przez lata jedynym lekarzem pulmonologiem w tej miejscowości. Lekarka od podstaw stworzyła poradnię chorób płuc.

– Musiałabym mieć drugie życie, żeby odpłacić ludziom za dobro, które dostałam od innych. Drugiego życia nie dostanę, czyli już nie zdołam odpłacić – mówiła Zuzanna "Zula" Wartenberg.

Dzisiaj grzeje:

1. Zacznie się już rano w niedzielę. Wielki sabotaż kościołów w całej Polsce, co się dzieje?

2. Zacznie się już dzisiaj w kościołach w całej Polsce. Nagły ”sabotaż” i akcja na wielką skalę

3. Już w poniedziałek Polacy odczują skutki, wszyscy mają dość. Działania przybierają na sile

Doktor Wartenberg była bardzo cenioną mieszkanką Olesna, niemal do końca życia przyjmowała pacjentów w przychodni lekarskiej, była również wolontariuszką i lekarką Domowego Hospicjum oleskiego Caritasu oraz laureatką Diamentowej Spinki "nto".

- Nigdy nikomu nie odmówiła pomocy - podkreślił Zenon Voelkel, obchodzący niedawno swoje 100. urodziny lekarz weterynarii.

- Zula Wartenberg to taki oleski doktor Judym. Cudowny, skromny, wspaniały człowiek - dodała Marzanna Kondratowicz, córka weterynarza z Olesna.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Dlaczego koty tak dziwnie się zachowują? Oto 5 nietypowych manier mruczków, które wykraczają poza ludzką logikę
  2. Anna Lewandowska zdradziła swój sekret na idealną niedzielę. Niesamowity rosół, pyszności na obiad
  3. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  4. Dziś wszyscy Polacy dostaną identycznego SMS-a od rządu. Znamy jego treść
  5. Będą mandaty za wychodzenie z domu w całej Polsce? Policja zdradza szczegóły, trzeba wiedzieć
  6. Eksperci biją na alarm. Listwy przepięciowe w domach Polaków mogą wywołać pożar, wadliwy sprzęt zalewa sklepy
  7. Surówkę z selera kochają duzi i mali, sekretem są rodzynki, którym nie da się oprzeć. Musisz spróbować choć raz
Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Nasze Miasto Olesno

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News