nie żyje Polak informacje
Pixabay.com ScorpionD
Joanna Szwalikowska - 23 Listopada 2020

Nie żyje wielki Polak. Tragiczne informacje potwierdził burmistrz

Bardzo smutna wiadomość właśnie obiegła media. Nie żyje wielki Polak, żołnierz Armii Krajowej oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, major Lucjan Deniziak. Tragiczne informacje zostały potwierdzone przez burmistrza Lidzbarka Warmińskiego.

Nie żyje major Lucjan Deniziak, pseudonim Orzeł. Kombatant zmarł w Lidzbarku Warmińskim w wieku 94 lat. Był żołnierzem Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W 1947 roku został aresztowany przez komunistyczne władze, a następnie skazany na 8 lat pozbawienia wolności.

Pacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaPacjentka bez spodni i bielizny na podłodze w polskim szpitalu, przykry widok. Jest oświadczenie szpitalaCzytaj dalej

Nie żyje major Lucjan Deniziak, pseudonim Orzeł. Wiadomość o jego śmierci przekazał burmistrz

- Śp. Lucjan Deniziak, ps. Orzeł zmarł w niedzielę o godz. 21.15 we własnym mieszkaniu w Lidzbarku Warmińskim - potwierdził informację o śmierci kombatanta burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski, cytowany przez portal wdolnymslasku.com.

Lucjan Deniziak urodził się 18 czerwca 1926 roku w malutkiej miejscowości Wojtkowice koło Ciechanowca. W 1943 roku zaprzysiężono go do Armii Krajowej przed ppor. Stanisława Karolkiewicza, pseudonim Szczęsny. Do połowy 1944 roku był łącznikiem oraz kurierem w rejonie Białystok - Grodno - Lida - Wilno.

Kiedy na ziemiach białostockich pojawili się Sowieci, przez pewien czas żył w ukryciu. W 1944 roku zatrzymali go jednak żołnierze Armii Czerwonej. Udało mu się wówczas uciec, a następnie powrócić w rodzinne strony.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Od 1945 r. służył w 5. Wileńskiej Brygadzie AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, a następnie w 3. Wileńskiej Brygadzie NZW i oddziale ppor. Ryszarda Sosnowskiego „Wydry” - czytamy na portali wdolnymslasku.com. Uczestniczył również w bitwie pod wsią Gajrowskie, która została stoczona 16 lutego 1946 roku, czyli największej bitwie polskiego podziemia niepodległościowego na Mazurach.

W święta Bożego Narodzenia w 1946 roku został zatrzymany w rodzinnej miejscowości oraz przewieziony do aresztu w Ciechanowcu. Podczas przesłuchania obiecał, że pokaże miejsce, w którym ukrył broń. Podczas rewizji zbiegł jednak, został wówczas postrzelony w udo.

W 1947 roku aresztowano go ponownie za posiadanie broni, przesłuchiwano go bardzo brutalnie. Sąd Rejonowy w Białymstoku wydał wyrok skazujący go na osiem lat więzienia oraz utratę praw publicznych. W 1953 roku warunkowo zwolniono z odbywania reszty kary.

Dzisiaj grzeje:

  1. Księżna Kate i książę William przekazali smutną wiadomość. "Będziemy za nim bardzo tęsknić", pies nie żyje
  2. Dali bezdomnej kobiecie kopertę z pieniędzmi i zaczęli ją śledzić. Finał odebrał im mowę, nigdy się nie spodziewali podobnego zachowania
  3. Młodsza siostra powiedziała Julii, jaką dostała pracę domową z religii. Kobieta wpadła w szał

Został skierowany do pracy w tartaku w Łaniewie w powiecie lidzbarskim. W tej miejscowości oraz w Lidzbarku Warmińskim mieszkał już do końca życia. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2020 r. - Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Na wniosek 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej otrzymał również akt mianowania na stopień majora.

- Patriotyzm przekazali mi rodzice, przekazała mi szkoła, a przeżyłem tylko dzięki pomocy kilku dobrych ludzi i wierze, która nie pozwalała zwątpić - mówił Deniziak podczas jednej z uroczystości, w której uczestniczył jako gość honorowy.

Nie żyje Lucjan Deniziak

Źródło: Twitter

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Choroby, z którymi możesz żyć latami i nic o nich nie wiedzieć. Niektóre dają objawy bardzo późno
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
  4. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
  5. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
  6. Kiszone pomidory są fenomenalnym probiotykiem. Mają powalające właściwości
  7. Od pierwszego stycznia spore zmiany. Ministerstwo rolnictwa podzieliło się wskazówkami dla przedsiębiorców
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Telewizja Republika, W Dolnym Śląsku COM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News