Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Kazimierz Albin

Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Kazimierz Albin Źródło: .

Nie żyje Kazimierz Albin. Smutna informacja obiegła właśnie media. Zasłużony działacz na rzecz pamięci o ofiarach nazizmu i podporucznik AK miał 96 lat. Wszyscy wspominają jego brawurową ucieczkę z obozu koncentracyjnego, którego był jednym z pierwszych więźniów.

Nie żyje podporucznik AK, wieloletni członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, działacz na rzecz pamięci o zbrodniach nazizmu i ostatni żyjący więzień z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Kazimierz Albin miał 96 lat. 

Nie żyje więzień pierwszego transportu do Auschwitz

O śmierci Kazimierza Albina poinformowała jego pasierbica, Wanda Nowicka. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek, w wieku 96 lat. Był ostatnim żyjącym więźniem pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Po wojnie działał w organizacjach działających na rzecz upamiętnienia ofiar nazizmu.

Kazimierz Albin zasłynął z brawurowej, skutecznej ucieczki z obozu. Więźniem Auschwitz został 14 czerwca 1940 roku, otrzymał numer 118. Okazja do ucieczki nadarzyła się w lutym 1943 roku. Albin zbiegł wraz z kilkoma innymi więźniami. 

- Więźniowie uciekali, by wynieść dokumenty zbrodni SS, by przekazać światu prawdę o obozie i z bronią w ręku walczyć z okupantem - takie słowa wypowiedział w 2015 roku podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu

Żołnierz, technik lotniczy i działacz. Bogate życie Kazimierza Albina 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Po ucieczce Albin został żołnierzem AK, w której awansował do stopnia podporucznika. Brał udział w egzekwowaniu wyroków śmierci, które wydawał sąd podziemny. Gdy wojna się skończyła, postanowił zdać maturę i podjąć studia na wydziale lotniczym Politechniki Krakowskiej. Pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej oraz  Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego i Centrali Handlu Zagranicznego „Metaleksport”.

Cały czas angażował się jednak w utrwalanie pamięci o zbrodniach nazistowskich. Został współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Należał do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Był też autorem wydanych w 1989 roku wspomnień o tytule "List gończy".

Kazimierz Albin był też wielokrotnie honorowany odznaczeniami bojowymi. Jest m.in. kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polak pokrył tatuażami całe ciało. Potem się wykastrował. Jego wygląd przeraża
  2. Aktorka TVP przez lata była katowana przez męża. To znany i wpływowy mężczyzna. Piekło trwało 8 lat
  3. Media podały wiadomość, która będzie ogromnym ciosem dla fanów Anny Przybylskiej
  4. Niedźwiedź złamał mężczyźnie kręgosłup i trzymał jako zapas jedzenia. Po miesiącu znaleźli go myśliwi, zdjęcia przerażają
  5. Patomorfolodzy aż 5 godzin badali ciało Dawidka. Ich ustalenia są zatrważające, tak dokładnie zabił go tata
  6. Komendant Główny odkrywa w TVN nowe informacje ws. Dawidka. Serce rozpada się na milion kawałków
  7. Dziecko wpadło do studni i zaczęło walczyć o życie. Wtedy ojciec nie miał już wątpliwości

Źródło: Interia

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News