Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Kazimierz Albin

Bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Kazimierz Albin Źródło: .

Nie żyje Kazimierz Albin. Smutna informacja obiegła właśnie media. Zasłużony działacz na rzecz pamięci o ofiarach nazizmu i podporucznik AK miał 96 lat. Wszyscy wspominają jego brawurową ucieczkę z obozu koncentracyjnego, którego był jednym z pierwszych więźniów.

Nie żyje podporucznik AK, wieloletni członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, działacz na rzecz pamięci o zbrodniach nazizmu i ostatni żyjący więzień z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Kazimierz Albin miał 96 lat. 

Nie żyje więzień pierwszego transportu do Auschwitz

O śmierci Kazimierza Albina poinformowała jego pasierbica, Wanda Nowicka. Zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek, w wieku 96 lat. Był ostatnim żyjącym więźniem pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. Po wojnie działał w organizacjach działających na rzecz upamiętnienia ofiar nazizmu.

Kazimierz Albin zasłynął z brawurowej, skutecznej ucieczki z obozu. Więźniem Auschwitz został 14 czerwca 1940 roku, otrzymał numer 118. Okazja do ucieczki nadarzyła się w lutym 1943 roku. Albin zbiegł wraz z kilkoma innymi więźniami. 

- Więźniowie uciekali, by wynieść dokumenty zbrodni SS, by przekazać światu prawdę o obozie i z bronią w ręku walczyć z okupantem - takie słowa wypowiedział w 2015 roku podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia obozu

Żołnierz, technik lotniczy i działacz. Bogate życie Kazimierza Albina 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Po ucieczce Albin został żołnierzem AK, w której awansował do stopnia podporucznika. Brał udział w egzekwowaniu wyroków śmierci, które wydawał sąd podziemny. Gdy wojna się skończyła, postanowił zdać maturę i podjąć studia na wydziale lotniczym Politechniki Krakowskiej. Pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej oraz  Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego i Centrali Handlu Zagranicznego „Metaleksport”.

Cały czas angażował się jednak w utrwalanie pamięci o zbrodniach nazistowskich. Został współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Należał do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Był też autorem wydanych w 1989 roku wspomnień o tytule "List gończy".

Kazimierz Albin był też wielokrotnie honorowany odznaczeniami bojowymi. Jest m.in. kawalerem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia.

  1. Polak pokrył tatuażami całe ciało. Potem się wykastrował. Jego wygląd przeraża
  2. Aktorka TVP przez lata była katowana przez męża. To znany i wpływowy mężczyzna. Piekło trwało 8 lat
  3. Media podały wiadomość, która będzie ogromnym ciosem dla fanów Anny Przybylskiej
  4. Niedźwiedź złamał mężczyźnie kręgosłup i trzymał jako zapas jedzenia. Po miesiącu znaleźli go myśliwi, zdjęcia przerażają
  5. Patomorfolodzy aż 5 godzin badali ciało Dawidka. Ich ustalenia są zatrważające, tak dokładnie zabił go tata
  6. Komendant Główny odkrywa w TVN nowe informacje ws. Dawidka. Serce rozpada się na milion kawałków
  7. Dziecko wpadło do studni i zaczęło walczyć o życie. Wtedy ojciec nie miał już wątpliwości

Źródło: Interia

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu