Media właśnie podały smutną wiadomość. Niestety, nie żyje Franciszek Ziejka

Media właśnie podały smutną wiadomość. Niestety, nie żyje Franciszek Ziejka Źródło: Pikio.pl

Smutna wiadomość z kraju, niestety nie żyje Franciszek Ziejka. Biuro prasowe poinformowało właśnie o odejściu uwielbianego człowieka. Był szczególnie ceniony przez studentów i młodych ludzi, którzy teraz pogrążają się w żałobie.

Biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego podało właśnie tragiczną informację - nie żyje Franciszek Ziejka. Znany i szanowany profesor zmarł w niedzielę. w październiku skończyłby 80 lat. Profesor był bardzo zasłużonym uczonym. Godność doktora honoris causa nadało mu aż pięć uniwersytetów. 

Smutne wieści z kraju, nie żyje Franciszek Ziejka

Franciszek Ziejka był polskim historykiem literatury oraz profesorem nauk humanistycznych, w latach 1999-2005 był rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niestety odszedł w nocy z soboty na niedzielę, o czym poinformowało biuro prasowe uniwersytetu.

Franciszek Ziejka urodził się 3 października w Radłowie (powiat tarnowski). W latach 1958-1963 studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Filologi Polskiej UJ. Stopień naukowy doktora zdobył w 1971 roku, broniąc rozprawy, która była poświęcona symbolice w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. 

Profesor przez wiele lat kierował Katedrą Literatury Polskiej XIX wieku na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1990-1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologicznego UJ, później był prorektorem uniwersytetu przez dwie kadencje, a następnie w latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora UJ.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Wykładał przez ponad 7 lat na uniwersytetach francuskich - w Aix-en-Provence oraz w Paryżu. Na Uniwersytecie Narodowym w Lizbonie założył nawet pierwszy w dziejach Portugalii lektorat języka oraz kultury polskiej. Od 2005 roku przewodniczył Społecznemu Komitetowi Odnowy Zabytków Krakowa, a także Radzie Fundacji Panteon Narodowy w Krakowie. 

Franciszek Ziejka wiele dokonał

Aż pięć polskich uniwersytetów nadało mu godność doktora honoris causa. Posiadał również honorowe obywatelstwo miast takich jak Tarnów, Sanok oraz Radłowo. W swoim życiu otrzymał liczne odznaczenia zarówno polskie, jak i zagraniczne. Został odznaczony między innymi: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Gloria Artis, Wielkim Złotym Krzyżem za Zasługi na Rzecz Republiki Austrii, Palmes Academiques, Ordre National du Mérite, Legia Honorowa (Chevalier), Krzyżem Mauthausen Pro meritis, Grande Oficial da Ordem do Mérito (Portugalia), Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Dzisiaj grzeje: 1. Przyłapali Andrzeja Dudę, nie miał pojęcia, że ktoś patrzy. Wydało się, jak spędza wolny czas

2.7-letnie dziecko znęcało się nad psem. Gdyby nie reakcja służb, piesek mógłby nieprzeżyć

Śmierć tak wielkiego profesora jest niewyobrażalną stratą dla świata polskiej nauki i historii literatury. Franciszek Ziejka zmarł w nocy z soboty na niedzielę. O jego śmierci poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z całego kraju spływają kondolencje. 

Źródło: Wikipedia/Piotr Drabik

Najlepsze newsy dnia:

  1. Agnieszka Radwańska już urodziła? Gwiazda tenisa opublikowała nowe zdjęcie (FOTO)
  2. Smutek Katarzyny Dowbor. Dziennikarka zamartwia się o córkę, każda matka ją zrozumie
  3. Wiadomość o śmierci spadła jak grom, wielka rozpacz. Niestety, nie żyje Kazimierz Pająk
  4. Męczą cię zajady? Dla własnego dobra lepiej iść do lekarza, mogą oznaczać nieuleczalną chorobę
  5. Wszyscy trzymali kciuki do samego końca, kondolencje zalewają rodzinę. Niestety, choroba okazała się silniejsza
  6. Jezuita ostro skomentował ślub Kurskiego. Podobnych słów nikt nie mógł przewidzieć, powstała wielka burza

Źródło: RMF 24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News